Karar'da yer alan habere göre, enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle temel ihtiyaçlarını zor karşılayan vatandaşa sunulan sosyal konut projelerine bir yenisi eklendi.

İlk olarak dar gelirli aileler için hayata geçirilen İlk Evim İlk İş Yerim projesinin ardından duyurulan ''Yeni Evim Konut Kampanyası''nda yeni bir gelişme yaşandı.

Ev Sahiplerinde "Vergi" Paniği Ev Sahiplerinde "Vergi" Paniği

Bu projede sıfır konutlar için 0,69 faiz oranıyla ev kredisinin kullanılacağı açıklanmıştı. Vatandaşların bazı bankaların kredi için büyük projeleri adres gösterdiğine dair şikayetlerinden sonra Bakanlık harekete geçti. Yapılan açıklamada 'Küçük, büyük tüm müteahhitler kampanyaya dahil' denildi.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Tanıtım ofisleri ve emlakçıları dolaşarak satın alacağı evi belirlemeye çalışan vatandaşlar bir yandan da kredi ve geri ödeme planını merak ediyor.

Yeni evim kampanyası için start verildi ama bazı bankalar kredi vermek için büyük projeleri adres olarak gösterdi. Vatandaştan şikayet yağdı.

Hal böyle olunca hemen düzenlemeye gidildi. Kampanyanın yer aldığı internet sitesi güncellendi. TOBB'da, oda ve borsalara kayıtlı tüm küçük müteahhitlerin de 0,69 faiz kampanyasından yararlanabileceği açıklandı.

TEK ŞART EVİN SIFIR OLMASI

Kampanya için tek şart evin sıfır olması. Ancak küçük müteahhitler kredi miktarları yüksek olduğu için vergi yükünden şikayetçi.

Editör: Emlak Zirvesi