Akşam'da yer alan habere göre, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Yusufeli Barajı ve HES projesi dolayısıyla sular altında kalacak Yusufeli ilçesi ve 7 köyün taşınacağı yeni yerleşim yerlerindeki çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Barajın göl alanı içerisinde kalacak ilçe merkezi ve köylerin taşınacağı yeni yerleşim yerlerindeki alt ve üst yapı çalışmalarının büyük oranda tamamlanmasının ardından başlatılan iskan hak sahibi olan ailelere konutlar ve işyeri teslimatı işlemleri devam ediyor.

20 Temmuz'da başlayan teslimat ve borçlandırma işlemleri, 18 Eylül'de sona erecek. Üç ayrı bölgede 10 etap halinde inşa edilen Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yerinde 2 bin 640 konut, 317 işyeri, 20 arsa için hak sahibi bulunurken Yusufeli Barajı ve HES projesinden etkilenen 7 köyde ise 520 konut, 5 işyeri hak sahibi bulunuyor.

HÜZÜN VE HEYECAN

Bugüne kadar ilçe merkezinde 2 bin 161 aileye konut, 194 aileye işyerleri teslim edildi. 2061 konut, 194 işyeri için de borçlandırma sözleşmesi imzalandı. Köylerde toplam 196 aileye konutları teslim edilirken 43 aile de konut için borçlandırma sözleşmesi imzaladı.

Borçlandırma sözleşmelerini imzalayarak konut ve işyerlerini teslim alan vatandaşlar hüznü ve heyecanı bir arada yaşıyor. Konutunu teslim alan hak sahiplerinden Necmettin Taşkın, yılın belli bir zamanını Bursa'da belli zamanını da Yusufeli'nde geçirdiğini söyledi.

Hak sahibi olduğu konutunu teslim aldığını ifade eden Taşkın, "İnşallah hayırlı olur. Yusufeli Barajı'ndan dolayı ilçemiz sular altında kalacak. Yeni ilçeye taşınıyoruz. Üzülüyoruz, anılarım eski ilçedeydi. Anılarımız sular altında kalacak" dedi.

Ev Almak İsterken Müteahhit Mağduru Oldular! Ev Almak İsterken Müteahhit Mağduru Oldular!

ZORLU COĞRAFYADA BİR İLÇE DOĞDU

Evini teslim alarak borçlandırma sözleşmesini imzalayan Mehmet Abanoz da, anılarını sular altında bırakarak yeni bir sayfa açtıklarını belirterek, "Yeni ilçemizi, evimizi gezdik, gayet iyi olmuş" dedi. Ali Balcı da yeni evini çok beğendiklerini söyledi. Devletin bu zorlu coğrafyada adeta dağı kesip düz alanlar oluşturarak yeni bir ilçe yaptığını belirten Balcı, "Devletimizin burada özverili bir çalışma yaparak birbirinden güzel örnek binalar yaptığını gördük" diye konuştu.

EVLER GÖL MANZARALI OLACAK

Hak sahiplerinden Hüseyin Aydın da yapılan baraj dolayısıyla yeni yerleşim yerine taşınacaklarını söyledi.

Aydın, yeni ilçe merkezinin ilerleyen zamanlarda çok daha güzel olacağını belirterek, "Yavaş yavaş taşınacağız. İlçemiz göl manzaralı olacak. Devletimiz bizi mağdur etmedi" dedi.

Tekkale Köyü yeni yerleşim yerindeki evini teslim aldığını anlatan Aydın, "Hayatımız eski Yusufeli'nde geçti ama yeni yerleşim yeri de gayet güzel" diye konuştu.

Evini teslim almanın mutluluğunu yaşayan Osman Çelik ise barajın su tutmasıyla yeni ilçe merkezinin göl manzarasıyla son derece modern ve örnek bir ilçe olacağını söyledi.

Editör: Emlak Zirvesi