Ev sahipleri mevcut kiracıların kira fiyatlarına yüzde 25’ten fazla zam uygulayamıyorlar. Enflasyon dikkate alındığında kiraya enflasyonun altında zam yapılması ev sahibinin zararlı çıkmasına neden oluyor.

Yatırım için konut alıp kiraya verenler bu açıdan zarar ediyorlar. Ancak en büyük mağduriyet kira geliri ile geçinenlerde yaşanıyor. Bu kişilerin enflasyona oranla gelirleri azalırken geçim sıkıntısı içerisinde kalıyorlar. 

EV SAHİBİ YÜZDE 25’TEN ZAM YAPARSA NE OLUR?

Ev sahibi kiraya yüzde 25’ten fazla zam yapması durumunda kiracıların yapmaları gerekenler merak ediliyor. Kiracının ilk yapması gereken bu zammı kabul etmemek olmalıdır.

Zammı kabul etmemek ile beraber zam uygulanması yasal sorumluluktur. Kiracı da kira fiyatına yüzde 25 oranında zam yapmalıdır.

Eğer bu zam yapılmazsa ev sahibi haklı çıkacak ve kiracıyı kolay şekilde evden tahliye edebilecektir. 

Ev sahibine kira ödemesi yapacak olan kiracı ev sahibinin eline yüzde 25 zamlı kiranın kuruşu kuruşuna geçtiğine emin olmalıdır.

Konut Yatırım Aracı Olmaktan Çıktı Konut Yatırım Aracı Olmaktan Çıktı

Kuruş hesabı ile dahi eksik kira yatırılırsa yine ev sahibi haklı olacaktır. Kirasının ödenmediğini iddia edecek olan ev sahibi mahkeme kanalı ile kiracının evden tahliyesini sağlayabilir. 

Yüzde 25 kira zammı sınırlaması uygulaması devam ettikçe kiracılar kiraya yüzde 25 zam yaparak kira sözleşmesini bir yıl daha uzatabilirler. Bu uygulama ile kiracılar kazançlı çıkmaya devam edecekler. 

Editör: Emlak Zirvesi