Emlakjet verilerine göre, Türkiye’deki kiracıların yüzde 63’ü hakları konusunda bilgi sahibi değil.

Çevrimiçi gayrimenkul platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler ve yeni nesil gayrimenkul değerleme ve konum analizi şirketi Endeksa ile gerçekleştirdiği iş birliği doğrultusunda, mayıs ayı emlak verilerini yayınladı.

Emlakjet mayıs ayı özel araştırma dosyasında ayrıca kiracı haklarına yönelik bilgi sahipliğini de inceledi. Son dönemde kira artış oranları nedeniyle kiracı hakları konusu yoğun bir şekilde gündeme gelirken, ankete katılan kiracıların yüzde 63’ü kiracı hakları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını belirtti.

Kira Fiyatları Arttı

Emlakjet verilerine bakıldığında ise mayıs ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 18, kiralık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 25 artış gösterdi.

Satılık konut fiyatlarında en çok yıllık artış gösteren şehir İstanbul ve Antalya olurken, yıllık kiralık konut fiyat artışında Antalya yüzde 334 artışla açık ara birinci oldu.

Endeksa verilerine göre mayıs ayında Türkiye’de satılık konut fiyatları aylık ortalama yüzde 18 artarken yıllık artış ise yüzde 172 oldu.

Ek Gelir için İlginç Öneri: Yemekli Kiracı! Ek Gelir için İlginç Öneri: Yemekli Kiracı!

Kiralık konut fiyatlarındaki artış ise mayıs ayında yüzde 25 olurken, yıllık artış ise nisan ayı ile aynı seviyede, yüzde 153 olarak tespit edildi.

Yıllık satılık konut fiyat artışında İstanbul ve Antalya yüzde 210 seviyesinde artış ile ilk sırayı alırken, kiralık konut fiyatlarında ise Antalya yüzde 334’lük artış ile tüm şehirlerin açık ara üzerinde yer aldı.

Antalya’nın ardından İzmir yüzde 168 ile ikinci ve İstanbul yüzde 163’lük artış ile üçüncü oldu.

Arz Talep Dengesi Bozuldu

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Kira artışlarını takiben kiracı hakları konusunda soru işaretlerinin artması üzerine bu ay kiracı hakları konusunda anket sonuçlarını yayınladık. Anket verilerine göre kullanıcıların yüzde 63’ü kiracı hakları konusunda yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünmüyor.

Bu konuda bilgi birikimin artması adına Emlakjet’te avukat görüşlerine dayanan detaylı bir röportaj yayınladık.” dedi.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt ise, “Kira artışları konuttaki arz talep dengesinin, dolayısıyla da satılık fiyatlarındaki artışın doğal bir sonucu.

Özellikle İstanbul ve İzmir gibi konut talebinin yüksek olduğu iller sadece Türkiye’de değil dünyada da konut fiyatlarının en çok arttığı yerlerin başında geliyor.” diye konuştu.