Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Elazığ ve Malatya’da toplam yatırım bedeli 40 milyar lirayı bulan deprem dönüşümünü gerçekleştiğini belirtti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Malatya’nın Doğanyol ilçesine bağlı Gökçe Mahallesi’ni ziyaret ederek, dönüşüm projesini yerinde inceleyen Kurum, Gökçe Mahallesi’nde 104 adedi Konut, 69 adedi iş yeri ve 1 adedi cami olmak üzere toplam 174 adet bağımsız birimin bulunduğu ve teslimlerinin başladığı bilgisini verdi.

Doğanyol ilçesinde yapım çalışmaları devam eden proje alanına geçen Bakan Kurum, 355 bağımsız birimin yapım çalışmalarının devam ettiğini ve yakın zamanda teslimlerinin başlayacağını söyledi.

Bakan Kurum, sahadaki incelemelerin ardından Doğanyol’da yapılan iftar programına katıldı.

“Biz burada çok büyük acılar çektik” diyen Kurum, şunları söyledi:

Beşiktaş'ta Metruk Bina Korkusu Beşiktaş'ta Metruk Bina Korkusu

Deprem olur olmaz üç saat sonra ilgili bakan arkadaşlarımızla birlikte, İçişleri Bakanımız, Sağlık Bakanımız, biz, AFAD’ımız, TOKİ’miz, Kızılay’ımız, İller Bankamız ile birlikte Doğanyol’umuzdaydık, Pütürge’mizdeydik, Gökçe’mizdeydik.

Ve burada kardeşlerimizin acılarına hep birlikte ortak olduk. İnşallah bugün de hep birlikte mutluluklarına şahit oluyoruz. Türkiye’nin her yerinde dönüşüm yapabilirsiniz, kentsel dönüşüm yapabilirsiniz, deprem dönüşümü yapabilirsiniz ama herkes Doğanyol’da, Pütürge’de böyle bir dönüşüm yapamaz.”

36 Bin Konut

Elazığ ve Malatya’da toplam 40 milyar lira harcadıklarını belirten Kurum, “Hiçbir kardeşimizi evsiz yuvasız bırakmadık ve söz verdiğimiz gibi hızlı bir şekilde Elazığ’da, Malatya’da Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem dönüşümünü başlattık. İki şehrimizde toplamda 36 bin konut, 25 okul, 18 cami, 1150 ahırların yapımını büyük oranda tamamladık” dedi.

Bakan Kurum, “Burası Safranbolu gibi, Amasya gibi Türkiye’mizdeki başka iller gibi bir Turizm kasabası olacak” ifadelerini kullandı.