Artan talep dolandırıcılık için de yeni bir mecraya dönüştü. İstanbul’da ev sahibi olma hayali kuran Bosna Hersek ve Fransa vatandaşı birçok kişinin dolandırıldığı ortaya çıktı. Dolandırıcılar, hayali daire satışı yaptıkları kişilere, düzenledikleri sahte tapuları teslim etti. Savcılık harekete geçti, gözaltına alınan 3 emlakçıdan 1’i tutuklandı.

En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar? En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar?

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmaya göre, olay İstanbul Esenyurt’ta geçti. Bosna Hersek ve Fransa vatandaşı çok sayıda kişi, Esenyurt’ta daire almak için bölgede faaliyet gösteren iki emlak bürosu ile temasa geçti.

Emlakçılar Gencay S. (57), Gökhan Ö. (34) ve Hakan D. (43) ile görüşen Bosna Hersekli gruba satın alabilecekleri daireleri gösterildi. Taraflar, fiyat konusunda anlaştı. Emlakçılar, söz konusu daireleri bu kişiler adına kiraya da verebileceklerini söyledi. Otel konaklama ücretleri dahi emlakçılar tarafından karşılanan grup, bu kişilerin talep ettiği vekaletnameleri de çıkararak ülkelerine döndü.

TÜRKİYE'YE ÇAĞIRARAK TAPULARI TESLİM ETTİLER

Emlakçılar, bu kişilere 'Bir tek tapu devri için gelirsiniz' diyerek tüm işlemleri kendilerinin takip edebileceğini kaydetti. Halktv.com.tr'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre; Bosna Hersekli 7 kişi toplamda 300 bin Euro’ya yakın ödeme yaptı. Tapu teslimleri için İstanbul’a çağrılan kişilere, hazırlanan tapular teslim edildi. Dolandırılan kişiler ile şüpheliler bir çok karede bir arada.

3 EMLAKÇIDAN 1'İ TUTUKLANDI

Ancak, durum kısa süre sonra ortaya çıktı. Bosna Hersekli grup, kendilerine verilen tapuların sahte olduğunu fark edince soluğu adliyede aldı. Grup adına, Av. Alper Kenan Yılmazoğlu’nun imzası ile 3 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık bu kişiler hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltına alınan isimlerden Gökhan Ö. tutuklandı. Gencay S. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

BİRİ İTİRAF ETTİ DİĞERLERİ BİRBİRLERİNİ SUÇLADI

Şüpheliler ise verdikleri ifadelerde birbirleri suçladı. Hakan D. ifadesinde “Soruşturmaya konu dolandırıcılık eylemini, hayat standartlarını bildiğim kadarıyla Gencay ve Gökhan birlikte gerçekleştirmiş. Hatta birçok kez Gencay ve Gökhan birbirlerine para alışverişlerinde bulunurken duymuşluğumuz vardır” dedi. D. ifadesinin devamında “Gökhan ve Gencay’ın geçmiş zamanda bu soruşturmaya benzer şekilde yabancı uyruklu şahısları kapora dolandırıcılığıyla dolandırdıklarını biliyorum” diye konuştu. Tutuklanan Gökhan Ö., verdikleri tapuların sahte olduğunu kabul etti.

‘SAHTE TAPULARI PATRON HAZIRLATTI’

Tutuklanan Gökhan Ö. ise ifadesinde, suçu yanında çalıştığını söylediği patronu Gencay S.’ye attı. Gökhan Ö., Bosna Hersekli gruptan gelen paraları Gencay S.’ye teslim ettiğini öne sürdü. Gökhan Ö., sahte tapuları F. İsimli kişiden aldığını belirterek şunları kaydetti:

“F. isimli şahıs ile görüştüm. Gencay Beyin söylediği tapuları bana teslim etti. Bu tapuları Şirinevler’de elden aldım. Tapuların sahte olduğunu düşünüyorum. Gencay S. bana ‘tapu senetlerini ayarlattım. Git F.’den al’ dedi.”

‘BANA GELEN BİR PARA OLMADI’

Konu ile ilgili Gencay S. ise “Bütün bu olanlardan alınan paralardan haberim yok” dedi. Gencay S. açıklamasının devamında “Bu kişilerden paraları alan Gökhan S. Bu kişi benim çalışanım değil. Bana gelen bir kuruş para yok. Bu kişi benzer şekilde Fransızları da dolandırmış” dedi. Gencay S., tutuklanan Gökhan Ö.’nün kendisini de 1.5 milyon lira dolandırdığını öne sürdü.

Tapu dolandırıcılığında artış olduğuna işaret eden Bosna Hersekli grubun avukatlarından Av. Ersin Yıldız “Bu süreç yaklaşık 2 yıl önce sosyal medya üzerinden müvekkillerimize ulaşılması ile başlamıştır. Konuyla alakalı bilgilendirme amacıyla konsolosluklarla da görüşmeler yaptık. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi