Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2024 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin doğrudan ve dolaylı olarak 18 şehre zarar verdiğini, 14 milyon insanı ise etkilediğini söyleyen Özhaseki, depremin ilk dakikasından itibaren devletin afet bölgesinde olduğunu dile getirdi.

Bakan Özhaseki, deprem bölgesinde 6 milyondan fazla bağımsız bölüm içeren 2 milyon civarında yapının hasar tespitinin yapıldığını belirterek, 680 bin konut ve 170 bin bağımsız bölümün ağır hasar aldığını, kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Depremin maliyetinin 110 milyar dolar olduğunu kaydeden Özhaseki, "Gece gündüz demeden çalışıp bu hasarların altından kalkacağız. Hiç kimse merak etmesin. En kısa sürede vatandaşlarımızın evlerini, güvenli konutları yapıp kendilerine teslim edeceğiz" dedi.

Yarısı Bizden Kampanyası ile İstanbul Dönüşüyor Yarısı Bizden Kampanyası ile İstanbul Dönüşüyor

Bakan Özhaseki, depremden zarar gören illerde 200 bin konutin inşasının devam ettiğini hatırlatarak, yıl sonuna kadar 46 bin konutu hak sahiplerine teslim edeceklerini aktardı.

Editör: Emlak Zirvesi