Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak bilgi verdi.

Özhaseki, Türkiye’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının özellikle Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından önemini bir kez daha daha ortaya koyduğunu belirtti.

Kentsel Dönüşümle 3,3 Milyon Konut Depreme Dayanıklı Hale Getirildi! Kentsel Dönüşümle 3,3 Milyon Konut Depreme Dayanıklı Hale Getirildi!

81 ilde tespit edilen riskli yapılarda kentsel dönüşüm sürecinin devam ettiğini aktaran Özhaseki, “1 milyon 918 bin 855 bağımsız birim kentsel dönüşüm kapsamına alındı, 977 bin 874 bağımsız birim yıkıldı ve 2 milyon 44 bin 964 bağımsız birimin de yapımı tamamlandı. 59 ildeki riskli alanlar ve 65 ildeki rezerv yapı alanları ile birlikte 81 şehre kentsel dönüşüm neşteri vuruluyor” dedi.

Afetlere karşı hazırlık

Zemin durumu ve üzerindeki yapılaşmalar açısından tehlike arz ettiği tespit edilen konutlara öncelik verilerek, “Afetlere Hazır Türkiye” için çalışmaların arttırıldığını kaydeden Özhaseki, “5 yıllık sürede her yıl 400 bin konut olmak üzere öncelikle 2 milyon konutun dönüşümünü hedefliyoruz. Şehirlerimizin tamamını afetlere karşı hazırlayana kadar kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

39.8 milyar lira kaynak

Bakan Özhaseki, kira yardımı, faiz desteği, kamulaştırma gideri, proje çalışmaları ve yapım faaliyetleri gibi kentsel dönüşüm uygulamalarına yönelik şimdiye kadar 39.8 milyar lira kaynak sağlandığının bu tutarın bugünkü değerinin 89,9 milyar lira olduğunu ifade etti.