Sabah'ta yer alan habere göre, son dönemde adeta kira fiyatları ile yarışan aidatlar asgari ücrete gelen ara zam sonrası yeniden gündeme geldi.

Maaşların artması ile birlikte site yönetimleri hemen aidatlara “ara zam” kararı aldı. Yasal olarak kiralar ve aidatlar yıllık olarak belirlense de birçok yönetim bu karara uymadı ve zamlı aidatlara geçiş yaptı.

KİRA İLE YARIŞIR HALE GELDİ

Bazı site yöneticilerinin ise asgari ücrete yapılan zammın çok üstüne çıkarak aidatları yüzde 70'e varan oranlarda artırdı. 

Bazı lüks sitelerde kira ile aidatlar neredeyse eşit hale geldi. Son dönemde kar amacı güden şirketler gibi yönetilmeye başlanan siteler rant kapısı olmaya başladı.

SİTE YÖNETİMİNE SINAV

Peş peşe gelen ihbarlar ve şikayetler sonrası bakanlık harekete geçti. Site aidatlarına ilişkin hazırlanan proje kapsamında, bütün site yönetimlerinin profesyonel şirketler tarafından yönetilmesi gündemde.

Buna ek olarak apartman yöneticileri sınavlara tabi tutulacak. Aidatlara enflasyon dışında zam yapılamayacak.

İki yıldan fazla yöneticilik yapılamayacak. Mevcut yönetimlere sertifika zorunluluğu getirilecek. Ayrıca bakanlık yaptığı duyuruda asgari ücretten sonra aidatlara zam yapan yöneticilerin kendilerine şikayet edilmesini istedi.

Enflasyon oranlarının üzerinde zam yapan yöneticilere dava da açılabilecek, görevden alınabilecek.

Boş Konuttan da Vergi Alınacak Boş Konuttan da Vergi Alınacak

İTİRAZ HAKKI VAR

Öte yandan kat malikinin harcamalara itiraz etme hakkı da bulunuyor. Bunun için harcamaları inceleyip itirazlarını genel kurul divan toplantısında tutanağa işlenmesi gerekiyor. 

Editör: Emlak Zirvesi