Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yüzde 20,7'lik artış olduğunu açıkladığı konut fiyatları, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) raporuna göre ise yüzde 89,1 oranında arttı.

Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Gerisinde Kaldı Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Gerisinde Kaldı

BETAM'ın çalışmasına göre, Türkiye'de Mayıs 2022'de 10 bin 891 lira olan konutların metrekare fiyatı, Mayıs 2023'te 20 bin 596 liraya fırladı.

Metrekare fiyatı bir yılda yüzde 89,1 arttı. Mayıs 2022 - Mayıs 2023 döneminde konut fiyatlarında en çok artış yaşanan ilk üç kent de Van, Malatya ve Ordu oldu.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın aktardığına göre; Konut fiyatlarındaki artışı ortaya koyan verilere yönelik değerlendirmelerde bulunan CHP'li Gökçen, “Türkiye’deki barınma krizi, TÜİK tarafından gerçek rakamların manipüle edilmesiyle gizlenebilecek noktayı çoktan aşmıştır” dedi.

TÜİK verileri ile bilimsel raporlar arasında beş kata varan bir fark oluştuğunu belirten Gökçen, “Türkiye’deki konut alım-satımındaki en büyük aracı kurum niteliğindeki bir internet sitesi aracılığıyla satışı tamamlanan ilanların veri olarak kabul edildiği BETAM raporu, hepimizin bildiği gerçekleri gözler önüne sermiştir” diye konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi