Okuyucumun sorusunu aynen aldım. Şunun için; yanlış anlamadım değil mi? Dört katlı evin ikisi okuyucumun, ikisi de ev sahibinin.

Günlük Kiralanan Evler Nasıl Şikayet Edilir? Günlük Kiralanan Evler Nasıl Şikayet Edilir?

Yani ev sahibi derken okuyucumun dışındaki iki dairenin sahibi kastedilmiş yoksa ev sahibi tabiri kiraya veren olarak da anlaşılıyor ya onun için açıklama ihtiyacı duydum.

Neticeten iki kat okuyucumun, iki kat diğer ortağın. Yani iki ortaklı bir evden söz ediyoruz ve yine anlaşılan o ki kat mülkiyeti yok.

Tamam da dört katın ikisi okuyucumun, ikisi diğer kimsenin ise niye masraf ikiye bölünmüyor da dörde bölünüyor?

Neyse! Kat mülkiyeti olmayan bu binada çatı da yok, şimdi çatı akıyor ve üst dairelerde rutubet var. Peki acaba binanın projesi ne durumda yani tasdikli projesi var mı? Tasdikli projesi var ise buna bakılacak.

Bina çatılı mı, çatısız mı mesela binanın üstü teras mı? Şayet projesinde çatılı görülüyor ise projeye uygun olarak teras yapılır ve ortaklık payı oranında masraf bölüşülür.

Hayır projede çatı yok, teras öngörülmüş ise bu halde terasın nem geçirmeyecek şekilde izolasyonu gündeme gelir. Bu halde de ortaklık payı söz konusu olur.

Çatının akmasına bir kötü kullanım neden olmuş ise bu masrafı kötü kullanarak hasara neden olan kişi karşılar. Şayet binada kat mülkiyeti olsaydı yine projesine bakın, çatı olması gerekiyor ise bu durumda da masrafın arsa payı oranında karşılanacağını söyleyecektim.

Editör: Emlak Zirvesi