Sabancı iştiraki Çimsa9 yıldır düzenlenen ve sürdürülebilirlik alanında yer alan projelerin geniş kitleler ile paylaşılmasını ve birçok kuruma rol model olmasını sağlayan Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde “Karbon Yönetimi” kategorisinde ödül kazandı. 

Böyle bir ödülü almaktan gurur duyduklarını belirten Çimsa CEO’su Umut Zenar şu değerlendirmeyi yaptı: “Sürdürülebilirlik alanında böyle bir projede ödül kazanmaktan mutluluk duyuyoruz. Çimsa olarak, içinde yaşadığımız dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek, diğer canlılarla uyumlu bir şekilde yaşamak için katkıda bulunuyor, üzerimize düşeni yapıyoruz. Özellikle sürdürülebilirlik konusunu çevremize ve toplumumuza olan sorumluluğumuz bilinciyle, ana stratejimizin bir parçası olarak ele alıyoruz. Ar-Ge ekibimiz çevreye daha az zarar veren, sürdürülebilir, katma değerli alternatif ürünler ortaya koymak için çalışmaya devam ediyor”.

Çimsa’da ödüle layık görülen karbon yönetimi konusunda yürütülen projeler hakkında da bilgi veren Umut Zenar şunları söyledi:

“Parçası olduğumuz Sabancı Holding tarafından verilen 2050 yılı karbon nötr taahhüdüne istinaden tüm operasyonlarımızı düşük karbon ekonomisine geçirecek çözümlere odaklanmaya başladık. Üretim operasyonuna dahil olan hammadde, yakıt gibi ana girdilerin seçimi, enerji verimliliği çalışmaları, yeni ürün geliştirme süreçleri ve AR-GE projeleriyle pazarda yer alacak ürünlerin dönüştürülmesi dahil büyük bir açıdan konuyu ele alıyoruz.

ASCE GYO Halka Arz Talep Sonuçları Belli Oldu ASCE GYO Halka Arz Talep Sonuçları Belli Oldu

Çok yönlü sürdürülebilirlik stratejimiz ile iklim krizinin çözümüne dikkatle eğiliyor, emisyonları ölçüp izliyoruz. Bu emisyonların azaltılmasına dair 2025-2030 aksiyon planlarımız üzerinde çalışıyoruz.

"From Grey to Green" tüm değer zincirimizin karbon nötr dönüşümüne dair yol haritamızı içeriyor. Proje, Çimsa'nın düşük karbon ekonomisine geçişte tüm emisyon türlerini sıfırlamak için değer zincirindeki tüm süreç ve departmanları dahil ederek belirlediği ana yol haritasını kapsıyor”.

Editör: Emlak Zirvesi