Çocukların yaşadığı odanın sıcaklığı iyi ayarlanmazsa ve odanın ısısı yüksek olursa, birçok sağlık sorununun yaşanabileceğine dikkat çeken Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan, çocuk odasında tercih edilebilecek klimalarla ilgili önemli ipuçları verdi. 

Çıkarılabilir ve yıkanabilir filtreleri bulunmalı 

Emlak Konut GYO'ya Yeni Genel Müdür Emlak Konut GYO'ya Yeni Genel Müdür

Çocukların soluduğu havanın kalitesi için havanın mikroplardan, tozdan ve alerjenlerden arınmış olması gerektiğini belirten Doğan şunları söyledi; “Çocuk odası için en iyi klimayı bulma yolunda ilerlerken kesinlikle seçilen klima ünitelerinin kapsamlı, kaliteli ve gelişmiş hava filtreleri bulunmalı. Özellikle çocuğun astım gibi kronik solunum yolu rahatsızlıkları teşhisi varsa, çıkarılabilir ve yıkanabilir filtrelere sahip bir klima tercih edilerek cihazın temizliği kolaylaştırabilir ve çocuğun daima alerjensiz hava soluduğundan emin olunabilir.”

Sağlıklı bir uyku için gürültü seviyesi düşük klimaları tercih edin 

Çocuk odası kliması seçiminde klimanın dB(A) derecesinin (desibel derecesi) de önemli bir kriter olduğunu söyleyen Doğan; “Klima ünitesinin gürültü seviyesi, çocuğun tam olarak ne kadar sağlıklı uyuyacağını doğrudan etkileyebilir. Kendisinin sakin ve sessiz bir ortamda gece boyu mışıl mışıl uyuması için en düşük dB(A) seviyesinde bir klima tercih edilebilir. Gürültü seviyeleri desibel cinsinden ölçülür. Düşük ayarda 18 desibele kadar ve turboda 60 desibele kadar çalışan klimalar uygun olabilir. Ayrıca uzaktan kumandalı ve Wi-Fi özellikli klima üniteleri, klima ayarlarını çocuk odasına adım atmadan ve uykuya dalmış çocuğu uyandırmadan kolayca değiştirmeyi sağlar. Bazı modeller, akıllı ev cihazlarını kullanarak sesli kontrol olanağı da sunar” dedi. 

Çocuk odası klima tercihinde performansın önemini atlamayın 

Çocuk odası için hangi klima satın alınmalı diye araştırma yaparken evin diğer odalarına alınan klimalar gibi bu klimanın da performansına, verimine ve kullanım koşullarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doğan “Split klima modelleri inanılmaz derecede kullanışlıdır çünkü yıl boyunca kullanılabilme özelliğine sahiptir. Yaz aylarında çocuğun odasını soğutmaya ihtiyacı olanlar soğutma modundan yararlanabilir, kış aylarında odayı ısıtmak için ise ısıtma moduna dönebilir. Sadece nem alma modunu da kullanarak oda içerisindeki nem dengesini sağlayabilirsiniz.” dedi. 

Editör: Emlak Zirvesi