Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar, hem yeni açıklanan konut paketi hem de kentsel dönüşüm projelerine bina tamamlama sigortası ile destek verileceğini belirtti.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Türkiye Sigorta Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Yaşar, bina tamamlama sigortasının konut alanında yaşanan mağduriyetleri bitireceğini, kentsel dönüşüme de destek olacağını söyledi.

Yaşar, yeni açıklanan konut destek paketi ile tamamlanmamış konut projelerinde müteahhitlere kaynak ayrılacağını belirterek, “Bu konu bina tamamlama sigortası ile ilgili.

Devletin burada yeniden kaynak ayırması gerekiyor. Oysa bina tamamlama sigortası uygulansa kaynağa gerek olmayacak” dedi.

Kentsel dönüşüm kapsamında konut projelerinin devam ettiğini, burada da belirli sıkıntıların yaşandığını, ayrıca halen ön ödemeli konut satışları ve maketten satışlarda da bazı mağduriyetlerin olduğunu ifade eden Yaşar, “Tüm bunlar için finansal enstrüman var; o da bina tamamlama sigortası. Sigorta olsaydı devreye girecekti ve mağduriyetleri önleyecekti” şeklinde konuştu.

Türk Müteahhitler 9 Ayda 8,7 Milyar Dolarlık İş Üstlendi Türk Müteahhitler 9 Ayda 8,7 Milyar Dolarlık İş Üstlendi

BELEDİYELER İSTİYOR

Ahmet Yaşar, bina tamamlama sigortası hakkında bilgi vererek, şunları söyledi:

“Müteahhitin iflas gibi nedenlerden ya da projenin üzerinden 12 ay geçmesine rağmen konut sahibine konutun teslim edilememesi durumunda devreye sigorta giriyor ve konut sahibine ödediği parayı faizi ile birlikte ödüyor ya da projeyi tamamlayıp, teslim ediyor. 2015 yılından bu yana da sigorta uygulanıyor.

Ancak yasal bazı sorunlar var. Ön ödemeli ya da maketten satışlarda sorun yok ama kentsel dönüşüm projeleri açısında bir muallaklık var. Mesela daha önceden poliçeyi kabul eden bazı belediyeler, belirsizlik nedeniyle sonradan etmemeye başladılar.

Oysa bizim Ankara’da bazı belediyeler ile başlattığımız projelerimiz oldu. Kentsel dönüşüm kapsamında projeler bitti ve konutlar hak sahiplerine teslim edildi.”

MUAFİYET TANINMALI

Yaşar, bina tamamlama sigortasında bir başka sorunun da harç ve damga vergilerinden kaynaklan-dığına dikkat çekerek, “Sigorta şirketi müteahhide bina tamamlama sigortası limitini açarken kendisini korumak için birtakım teminatlar istiyor.

Bu teminatları isterken alınabilecek ipoteklerde harç ve damga vergisi konusunda bankaların sahip olduğu muafiyetler henüz sigorta şirketlerine tanınmadı. Dolayısıyla bu da müteahhit açısından maliyetleri artıran bir unsur” dedi.