Son verilere göre  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kentsel dönüşüme yönelik “Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyasıyla ilk yıl 200 bin, 5 yılda ise 1 milyon konutun dönüştürülmesi hedefleniyor. Kampanyaya başvuru sayısı ise 700 bini aştı.

Gayrimenkulde Dev İşbirliği Gayrimenkulde Dev İşbirliği

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin “İstanbul Yeniliyor” projesine olan başvurular ise 600 bini buldu. Birçok vatandaş da dönüşüm süreçlerine hazırlık olarak evlerini boşaltmaya ya da eşyalarını farklı noktalara taşımaya başladı. Bu kapsamda verilen depolama hizmetleri ise yüzde 50 oranında artış gösterdi. Uzmanlara göre ise bu artış, seçim süreçlerinin de tamamlanmasıyla birlikte yaz döneminde daha da artacak.

Konu hakkında bir açıklama yapan PratikDepo Genel Müdürü Okan Artemiz, “Veriler gösteriyor ki İstanbul, İzmir ve Ankara’da olası bir deprem durumunda ağır hasar alacak çok sayıda bina var. Devletin ve bazı yerel yönetimlerin de desteği ile hızlı bir güçlendirme ve kentsel dönüşüm süreci başladı.

Depreme dayanıksız evlerinden ayrılanlar, daha uygun fiyatlı olan küçük evlere geçince artan eşyalar da depolara olan talebi artırdı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla depolama hizmetlerinde yüzde 50’nin üzerinde bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Seçim belirsizliğinin de ortadan kalkması ile birlikte bu talebin katlanarak artacağını öngörüyoruz. Planları olanlar bunu ertelemesin, depo bulmakta zorlanabilirler” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi