Türkiye genelinde aşırı soğukların etkisini gösterdiği bugünlerde kullanıcıların en çok şikâyet ettiği konuların başında, yüksek faturalar ve verimi düşen ısıtma sistemleri geliyor.

Bosch Termoteknik profesyonelleri, bu şikayetlerden yola çıkarak, evlerde bireysel ısıtma cihazlarını kullanırken hem güvenlik hem de yakıt tasarrufu amacıyla yapılabilecekler konusunda önerilerini şöyle sıraladı:

Gazla çalışan cihazlarda yılda bir kez bakım yaptırın

Cihazlar ne kadar temiz ortamda çalışsalar dahi yanma için gerekli havayı dışardan alırken toz ve çeşitli partikülleri yanma odasında fan vasıtasıyla ya da doğal yöntemle emer. Bu durum cihazın yanma odasında kirliliğe ve yanma veriminin düşmesine yol açar.

Kapalı devre tesisat sistemlerinde yıl boyunca oluşan oksijen korozyonu ve sisteme sık su basılması sonucu oluşan kireç gibi dış etkenler, kombi ekipmanlarında verimsizliğe yol açar ve ısıtma konforunu bozar.

Bu nedenle yılda bir kez bakım yaptırılmalı, sezon öncesi baca ekipmanları ve gaz ekipmanları sızdırmazlığı profesyonel yetkili servis teknisyenleri tarafından kontrol edilmeli ve yıpranan parçalar orijinalleriyle değiştirilmelidir. Bacalı kombilerde ise bacanın çekişi ve baca sensörünün doğru çalışıp çalışmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. 

Yoğuşmalı kombileri tercih edin

Eski konvansiyonel kombilerle yoğuşmalı kombiler arasında yanma verimleri açısından yüzde 15’e kadar varan yakıt sarfiyatı farkı vardır. Bu yüzden yoğuşmalı kombilerin tercih edilmesi önemlidir.

Tercihen modülasyonlu oda termostatı da kullanılmalıdır. En çok zaman geçirilen alanda oda termostatı kullanılmasıyla; On/Off termostatlarda minimum yüzde 10, modülasyonlu oda termostatlarında ise minimum yüzde 15 yıllık yakıt tasarrufu sağlanır.

Oda sıcaklığını, ideal dereceye ayarlayın

Mühendislik açısından ideal oda sıcaklığı değeri 22°C’dir. Oda sıcaklığını 1°C artırmanız durumda, bulunduğunuz şehre göre aylık yakıt sarfiyatınız yüzde 8 ila 10 arasında artar. 

Termostatik vana taktırın

Çok sık kullanılmayan ya da aşırı sıcak olan odaların radyatörlerine termostatik vana taktırmak yakıt tasarrufuna katkı sağlar. 

Emlak Vergisi için Son Gün 31 Mayıs Emlak Vergisi için Son Gün 31 Mayıs

Sıcak su derecesine dikkat edin

Kullanma sıcak suyunun ekonomi moduna ayarlanması ve sıcak su kullanımına özen gösterilmesi, gece uyurken oda sıcaklığının 1-2°C düşük ayarlanması gibi faktörler de tasarrufa etki eder.

Tesisattaki su kaçağını engelleyin

Kombiye sık sık su eklemek gerekiyorsa tesisattaki su kaçağı giderilmelidir.

Sisteme sık sık şebeke suyu basmak, kapalı devre içine kontrolsüz bir şekilde kireç, ağır metaller ve oksijen almamızı sağlar. Bu da tesisat korozyonu ve kireç yani yakıt sarfiyatına neden olur. 

Editör: Emlak Zirvesi