Emlakçılardan Sahte Tapulu 'Hayali Daire' Tuzağı Emlakçılardan Sahte Tapulu 'Hayali Daire' Tuzağı

Posta'da yer alan habere göre, dönüşüm seferberliği kapsamında kentsel dönüşüme yönelik finansal desteklerde artışa gidildi. Geçtiğimiz mart ayında duyurulan kentsel dönüşüme yönelik destek paketine ilişkin karar, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

LİMİTLERDE ARTIŞ OLDU

Buna göre riskli yapıda oturan hak sahiplerine yönelik paket kapsamında konut yapım ve edinme kredisinde 600 bin lira olan üst limit 1 milyon 250 bin liraya, 600 baz puan olan faiz desteği ise 840 baz puana çıkarıldı.

Böylece yüzde 1.49 faiz oranı üzerinden vatandaşın ödeyeceği oran yüzde 0.79’a (ilk konutta) inecek. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon liraya kadar yüzde 0.60 (720 baz puan) devlet desteğiyle vatandaşın ödeyeceği oran yüzde 0.89 olacak.

GÜÇLENDİRME DAHİL

Paket kapsamında 240 bin lira olan güçlendirme kredisi 320 bin liraya yükseltildi. Güçlendirmede yüzde 0.50 (600 baz puan) devlet desteğiyle vatandaş yüzde 0.99 oran üzerinden kredi kullanabilecek.

İşyeri yapım kredisinde 600 bin lira olan üst limit 800 bin liraya yükselirken, işyeri edinme kredisinde 250 bin lira olan tutar 350 bin liraya çıktı. İşyeri kredilerinde devlet desteği yüzde 0.40 (480 baz puan) olarak uygulanacak, hak sahibi yüzde 1.09 oran üzerinden kredi ödeyecek.

KİMLER ALABİLİR?

Vade süresi konut kredileri için 10 yıl, işyeri kredileri için 7 yıl olacak. Kredi başvuruları yıkım tarihinden itibaren 3 yıl içinde yapılabilecek. Bu oranlar kamu bankalarında sunulacak. Kredilerde anapara ödemesiz dönem de sunulacak.

Söz konusu dönem 2 yıl olurken yalnızca işyeri edinmede 1 yıl olarak uygulanacak. Krediyi konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri, konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler alabilecek.

Editör: Emlak Zirvesi