Karar'da yer alan habere göre, Artan enflasyon ve düşen alım gücü vatandaşların belini bükmüş durumda. Her geçen gün yeni bir zam ve fiyat artışıyla karşılaşan vatandaşlar, geçine bilmek için ne yapacaklarını şaşırdı.

Elektrik fiyatlarına yapılan son düzenleme ise kafalarda soru işareti oluşturdu. Yapılan düzenlemeye göre, azami limiti kilovatsaati (kWh) 3.75 liradan 4 liraya çıkartıldı. Bu karar sonrası elektrik fiyatlarında zam beklentisi oluştu. 

Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Gerisinde Kaldı Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Gerisinde Kaldı

Çiftçilere indirim müjdesi

Öte yandan EPDK aldığı bir diğer kararda, Kaynak Tedarik Tarifesi (SKTT) limitini 7 milyon kWh/yıldan 100 milyon kWh’e çıkardığını duyurdu. Alınan kararla birlikte tarım işçilerin yüksek fiyattan elektrik parası ödemelerin önüne geçilmiş oldu.

“Zamların önüne geçilmesi için kamusal yapı şart!”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Olgun Sakarya, özel sektörün ithal kaynaklı altyapılara mecbur olduğunu ve liranın dolar karşısında erimesinin fiyatlara zam olarak yansımasını beklediklerini söyledi. Çözüm için önerilerde bulunan Sakarya, üretim ve dağıtımda kamusal yapıya dönülmesinin şart olduğunu vurguladı. 

Elektrik fiyatlarına son zam 1 Haziran 2022’de yapılmış ve konut abonelerine 15, sanayi ve ticarethane abonelerinin tarifelerine yüzde 25 zam yapılmıştı.

Editör: Emlak Zirvesi