Yapay zekâ tabanlı çoklu kanal perakende uygulama yönetimi çözümleri sunan yeni nesil perakende analitiği şirketi REM People, Black Friday (Kara Cuma) kampanya dönemini inceledi. REM People’a göre perakendeciler bu dönemde online kanallardaki satışlarını mağazaya göre daha fazla artırdı. Daha önce ayda 1 kez toplu alıveriş yapan tüketici artık en iyi fiyatı bulduğu anda haftalık hatta günlük alışveriş yapmaya başladı.

İstanbul'da Enflasyon Yüzde 107 Oldu İstanbul'da Enflasyon Yüzde 107 Oldu

Enflasyon fırsata dönüştü

İstanbul, Dubai ve Londra ofisiyle perakende analitiğine yön veren REM People’ın Kurucu Ortağı ve COO’su Emre Haraççıoğlu, bu yıl Black Friday günü 25 Kasım Cuma olarak görünse de Türkiye’deki perakendecilerin artan enflasyona rağmen bir dönem olarak fırsata çevirdiğini söyledi. Bu dönemdeki fırsatlar incelendiğinde online perakende, fiziksel perakendeye göre daha hızlı satışa dönüşen aktiviteler yaptı. Artan e-ticaret kullanıcı deneyimi, pazaryerleri, promosyonlar ve fiziki kanallara göre daha efektif promosyon ve vaatler sunan perakendeciler, online kanallarındaki satışlarını bu döneme kıyasla artırdı.

Artık anlık alışveriş var

Alışverişçinin alışveriş listesi alışkanlığı, artan enflasyon ile birlikte ciddi bir değişiklik gösterdi. Geçmiş dönemlerde ayda 1 ya da 2 defa büyük marketleri ziyaret eden ve toplu alışveriş yapan alışverişçiler artık haftalık hatta günlük alışveriş yapma, en iyi fiyatı buldukları anda ürünleri satın alma eğilimine girdi.

3 saniyede karar veriyorlar

Tüm bunlara rağmen perakendeciler, süpermarket, eczane, benzin istasyonları ve diğer tüm kanallardaki farklı kampanya mekanizmaları ile yılın son çeyreğinde satışlarını maksimize etmeyi hedefleyerek bu döneme hazırlanarak girdi. Alışverişçiler tarafındaki heyecanlı Black Friday bekleyişine göre şekillenen perakende noktaları stok durumlarını titizlikle inceleyip en öncelikli konuma getirdi.

Alışverişçinin raf önünde geçirdiği 3 saniyeden biraz daha fazla sürede karar verdiği alışveriş eyleminde eğer rafında bir stok tükenme durumu varsa olumsuz karşılanıyor.

Stoklar tükenmedi

REM People’ın REM inStore ürünü, sahip olduğu akıllı karar destek sistemi sayesinde, sahadan elde edilen veri ve görselleri gerçek zamanlı olarak ayrıştırıp yapay zekâ (AI) algoritmalarını kullanarak anlamlı iç görülere ve önerilere dönüştürüyor. Bulut tabanlı çalışan REM inStore ile bu Black Friday dönemine özel olarak kişisel bakım kategorileri için Nuts1 Türkiye temsili bir araştırmayla yaklaşık 2.000 noktayı incelendi. Bu inceleme sonucunda nokta çarpı ürün sayısı bakımından 500.000’den fazla örnek üzerinden analiz yapılarak %4 ile %8 arasında stok tükenme durumunu tespit edildi. Bu tespitle birlikte her bir satış noktasına en az 1 ürünün bulunurluğunun sağlanması durumunda cironun %12 - %16 arasında artabileceği öngörüldü.

KARA CUMA’NIN KARANLIK YÜZÜ

Black Friday’in ortaya çıkışı 1950’lerin Amerika’sına dayanıyor. Bu kavram yıllar geçtikçe perakendeciler, markalar için alışveriş sezonlarının önemli bir parçası olmaya başladı. Aslında Noel alışveriş sezonun ilk gününü temsil eden Black Friday, önceleri masum bir şekilde başlamış olsa da döneminde alışveriş bölgelerinde yaşattığı yoğunluk nedeniyle günlük hayatı ciddi anlamda etkilemesinden dolayı “Kara” sıfatını alıyor. Black Friday yoğunluğu, birçok perakendecinin de alışveriş sezonu olarak kabul gördüğü bu dönemde indirimler, promosyonlar ile tüketicilerin satın alma frekanslarını artırmak için bir fırsat doğuruyor.