CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a sordu...

Kiracı Ev Sahibi Tartışmasında Yine Kan Aktı Kiracı Ev Sahibi Tartışmasında Yine Kan Aktı

ANTAKYA'DA BİNLERCE BİNA YIKILDI

Deprem, en çok Hatay Antakya'ya zarar verdi. Yıkılan bina sayısı binleri bulsa da enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Bölgede umut bitmiş değil.

6 Şubat depreminin üzerinden günler geçti. Afetin vurduğu 11 ildeki ekipler, gece gündüz demeden enkazları kaldırmayı sürdürüyor.

Depremin en çok hasar verdiği Antakya ilçesinde yıkım çok büyük. Bütün enkaz kaldırıldığında yüzde 80’i bomboş bir arazi olacak. Ayakta duran bina sayısı az. Sağlam bina neredeyse yok. Bölgede çalışmalar devam ediyor.

"HER 100 BİNADAN 80'İ AĞIR HASARLI VE YIKIK"

CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk'e ilçedeki son durumu anlatan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, “Deprem 11 ilde oldu ama en büyük yıkımı Antakya’da yaptı.

Burada evler vardı, burada hayatlar vardı, burada yeni dünya ağaçları çiçeğe durdu. Bakın portakallar da çiçek mevsimi. 100 binadan 80 tanesi Antakya merkezi, söylüyorum ağır hasarlı, yıkık ve enkaz halinde.

Bu tabi depremde ne kadar büyük bir hasarın olduğunu ortaya koyuyor. Bak bu duvarda ne yazıyor? ‘Bütün acılar bitene kadar buradayız. Şehrimizi ayağa kaldıracağız. Burayı terk etmeyeceğiz’ diyor.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’da yapılacak yeni konutların sayısını da paylaştı:

“Antakya’da 120 bin konut, Hatay’da 210 bin, İskenderun’da 22 bin, Kırıkhan’da 20 bin, Samandağ’da 20 bin, Hassa’da 5 bin, Defne’de 35 bin ve toplamda 205 bin. Bunu Hatay’ın geneli için söylüyorum.”

Editör: Emlak Zirvesi