Bodrum Yalıkavak'taki Lüks Konut Projesi 2024 Yazında Tamamlanacak Bodrum Yalıkavak'taki Lüks Konut Projesi 2024 Yazında Tamamlanacak

Emlak Konut GYO ile Türk Hava Yolları (THY) işbirliği ile hayata geçirilen ve İstanbul’da evi olmayanları ev sahibi yapma amacı taşıyan yeni konut projesinin kurası için 450 binin üzerinde başvuru yapıldı. 13 bin bağımsız bölümden oluşan Arnavutköy Yenişehir Evleri projesi için tamamlanan müracaat süreci ardından kura çekimlerinin ise yakın bir zamanda yapılması planlanıyor. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğündeki ‘Erişilebilir Konut Hamlesi’ kapsamında İstanbul’da evi olmayanları ev sahibi yapmak amacıyla geliştirilen proje, Emlak Konut ile Türk Hava Yolları işbirliğinde yapılıyor. İstanbul Havalimanı’na 10 dakika ulaşım mesafesindeki Arnavutköy’de, 2.5 milyon metrekare alan üzerinde yapılacak projede 13 bin bağımsız bölüm yer alacak. 

Gençlere kontenjan

Erişilebilir konut projesi kapsamında, kampanyaya İstanbul’da sadece ilk evini alacak vatandaşların müracaat ettiğini belirten Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, “Toplamda 13 bin bağımsız bölümün yer aldığı Yenişehir Evleri Arnavutköy Projesi’ni büyük bir kent vizyonuyla, mahalle kültürünü yansıtan yatay mimari anlayışıyla tasarladık.

Türk Hava Yolları ile iş birliği içinde yürüttüğümüz bu projemizi, güvenli yapıların yanı sıra, estetik ve yenilikçi dokunuşlarla, sıfır atık altyapısına sahip modern bir yaşam alanı olarak geliştirdik” dedi. Toplamda 450 bin başvuru aldıklarını anlatan Gedikli, “Daha önceki ‘İlk Evim, İlk İş Yerim” ve ‘Yeni Evim’ projelerinde olduğu gibi bu kampanyada da gençlere özel bir kontenjan ayırdık.

Projede toplam konut sayısı üzerinden engelli vatandaşlarımıza yüzde 5, şehit ve gazi yakınlarına yüzde 5, gençlere ise yüzde 20 kontenjan hakkı tanıdık. Vatandaşımızın büyük teveccüh gösterdiği projemizde kura çekilişlerini de yakın tarihte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Geliştirdikleri projeleri ‘sürdürülebilir yaşam alanı’ olarak niteleyen Gedikli, “Az katlı ve yatay mimari anlayışıyla tasarladığımız projemizde, her yaştan insanın faydalanabileceği bölgesel park ve yaşam alanları, meydanlar, etkinlik alanları, dini tesis, eğitim, sağlık, spor alanları, sosyal ve kültürel tesis alanları ile yaya ve bisiklet yolları gibi tüm detayları düşünerek bir kentsel tasarım çalıştık.

Sıfır Atık altyapısıyla geri dönüşümü destekleyen uygulamalara sahip olan proje, ısı yalıtımı, gri su arıtımı, güneş enerjisi sistemleriyle enerji verimliliğini ön planda tutan Yeşil Proje olma özelliğini taşıyan ve çevresel uygulamalarıyla sürdürülebilir bir yaşam sunacağız” dedi.

5 yıl satış yok

Projede; az katlı ve yatay mimari anlayışıyla tasarlanan 1+1, 2+1 ve 3+1 gibi daire tipleri yer alacak. Konutu olmayan, sadece ilk evini alacak vatandaşların müracaatı değerlendirilecek, hak sahipleri kura yöntemi ile belirlenecek. Buna göre İstanbul’da ikamet edilmesi ve hane halkı (eşler) üzerine kayıtlı ev olmaması gerekecek. Son bir yıl içerisinde tapu devrinin yapılmamış olması şartı aranacak.

Kura ardından hak sahibi olanlar; yüzde 20 peşinat, 120 ay vade ve 7 bin 500 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi olabilecek. Ödemeler Emlak Konut ödeme sistemiyle Emlak Konut’a gerçekleştirilecek.

Mücbir sebepler hariç beş yıl boyunca satış işlemi yapılamayacak.

Örnek ödeme planı:

(72 metrekare 2+1 daire için)

Satış fiyatı: 2 milyon 592 bin TL

Peşinat (Yüzde 20): 518 bin 400 TL

Ara ödeme 24. ay (Yüzde 10): 259 bin 200

Ara ödeme 36. ay (Yüzde 10): 259 bin 200

Ara ödeme 48. ay (Yüzde 10): 259 bin 200

1. yıl taksit:10 bin TL

2. yıl taksit:15 bin TL

3. yıl taksit: 25 bin TL

4. yıl taksit: 30 bin TL

5. yıl taksit: 42 bin 750 TL

6-10. yıl taksit: 46 bin 322 TL

Editör: Emlak Zirvesi