Medyascope'dan Burak Siperli'nin haberine göre, İstanbul’da Sarıyer ilçesinde bulunan Rumeli Hisarüstü Mahallesi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği mahallelerden biri.

Rumeli Hisarüstü, ayrıca birçok ev sahibinin konutlarını öğrencilere kiraladığı ve konut fiyatlarının gündemde olduğu bir mahalle.

Türkiye genelinde artan konut fiyatları ise Rumeli Hisarüstü’nde yaşayan öğrencileri etkiliyor. 

Boş Konuttan da Vergi Alınacak Boş Konuttan da Vergi Alınacak

Ev sahibi tarafından evinden çıkarılmak istenen Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler birinci sınıf öğrencisi Eftelya Koyuncu ile görüştük.

Taktik aynı: “Yakınım yerleşecek”

Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandığında kiraladığı evinde iki senedir oturan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler birinci sınıf öğrencisi Eftelya Koyuncu, ev sahibinin kendilerini evden çıkaracağını söyledi.

Üç kadın öğrenci olarak yaşadıkları eve 2 bin 700 lira kira ödediklerini belirten Koyuncu, evden çıkarılma nedenlerini “Son dönemlerde ev sahipleri eski kiracılarını çıkararak daha yüksek fiyatla evlerini kiralama yöntemini kullanıyorlar. Bu bizim de başımıza geldi. Ev sahibimiz bizi evden çıkaracağını ve yerine kendi kızının yerleşeceğini söyledi” diyerek açıkladı.

Kendisinin veya birinci dereceden yakınının kiralanan evde oturması durumunda ev sahiplerinin kiracıları çıkarma ihtimalinin olduğunu söyleyen Koyuncu; 

“Ben bunun böyle olacağını düşünmüyorum. Genelde ev sahipleri bu taktiği çok uyguluyor ve daha sonra evlerini yüksek fiyatlarla yeniden kiralıyorlar” dedi.

Koyuncu: “Ev tutamazsak hepimiz bir şekilde yurtlara yerleşmek zorunda kalacağız”

Koyuncu ayrıca artan kira fiyatları sebebiyle herhangi bir ev bulamadıklarını söyledi. Koyuncu, evden çıktıktan sonra yapacaklarını ise şu sözlerle ifade etti:

“Ev bulamıyoruz, hele Hisarüstü’nde hiç oturmuyoruz. Okula yakın, metro yakınlarında ev bulmak da imkansız. Geriye kalan yerlerde de fiyatlar çok yüksek.

Şu an 5 bin, 6 bin liraya 1+1, 2+1 evlere çıkmak zorunda kalacağız. Deprem riski olan evleri, güvenli bir şekilde yaşayamayacağımız evleri tutmak zorunda kalacağız.”

Koyuncu, bu süreçte çok umutlu olmadıklarını belirterek “ev tutamazsak, hepimiz bir şekilde yurtlara yerleşmek zorunda kalacağız” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi