Anadolu'da Bugün'de yer alan habere göre, inşaat sektöründe artan girdi maliyetlerinin baskısı ile yaşanan daralma derinleşiyor.

KONTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Küçük, kontrol edilemez hale gelen fiyat artışlarının inşaat sektörünü çıkmaza soktuğunu söyledi.

Enflasyonla mücadele ve Rusya-Ukrayna savaşının etkilerinin inşaat sektörü üzerinde belirleyici olacağını vurgulayan Gökhan Küçük, “İnşaat malzemesi fiyat artışları durmak bilmiyor. Haziran 2021-Nisan 2022 döneminde de başlıca inşaat girdilerinin fiyatlarında artış oranı yüzde 130'u aşmış durumda.

Pandemi ve döviz kurundaki gelişmelerle inşaat malzeme fiyatlarında artış yaşanmıştı. Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte fiyat artışları kritik hale geldi.” dedi.

İnşaat sektöründe gerçekleşen yatırımların bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 9,8 gerilediği hatırlatan Gökhan Küçük, inşaat sektörü yatırımlardaki düşüş yanında artan girdi maliyetleri nedeniyle sektörde faaliyetlerin durma noktasına geldiği belirtti.

Konut fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin maliyet baskından kaynaklandığını vurgulayan Gökhan Küçük, “İnşaat sektörünün büyümeye yönünde adım atabilmesi, inşaat yatırımlarının canlanabilmesi için maliyet baskısını azaltacak çözümler üretilmesi gerekiyor.

Kamunun yatırım programlarının bu çerçevede yol gösterici olması, KDV indirimi ve benzeri teşviklerle sektörün önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz. Maliyet baskısıyla yeni konutta fiyatlar artıyor, bu da yeni konut üretiminde geri gidilmesine sebep oluyor.

Orta ve dar gelirli kesim için konut sahibi olmak giderek zorlaşıyor. İnşaat yatırımlarını finanse edebilecek çözümler üretilmesi sektöre nefes aldıracaktır. Konut fiyatlarında payı yüksek olan arsa maliyetlerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar bu açıdan büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Bina Ruhsatı Sayısı Dörtte Bir Arttı Bina Ruhsatı Sayısı Dörtte Bir Arttı

TÜİK verilerine göre mayıs ayında genel inşaat maliyet endeksi aylık bazda yüzde 3.97, yıllık bazda ise yüzde 105,73 artış gösterdiğini belirten Gökhan Küçük, maliyetlerin bina inşaatında yıllık yüzde 102,32, aylık yüzde 3.84 arttığını söyledi.

Gökhan Küçük, genel inşaat maliyetindeki en büyük artış kalemi yüzde 130,73 ile malzemede yaşanırken, işçilik maliyetindeki artış yüzde 44.06’da kaldığını ifade etti.

SATIŞTA AĞIRLIĞI 2. EL KONUTLAR OLUŞTUYOR

Türkiye genelinde konut satışları Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 artarak 150 bin 509 oldu. İlk el konut satış sayısı, Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 artarak 44 bin 732 oldu.

Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 29,7 oldu. İlk el konut satışları Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24,2 artışla 208 bin 451 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışları Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artış göstererek 105 bin 777 oldu.

Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 70,3 oldu. İkinci el konut satışları Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34,6 artışla 517 bin 947 olarak gerçekleşti.

Editör: Emlak Zirvesi