Hürriyet'te yer alan habere göre, ülke genelinde konut talebi hız kesmiyor. Bu talebi gören firmalar da yeni yatırımlarını bir bir devreye alıyor. Bu şirketlerden biri de İnvest İnşaat oldu.

Hem Ömür Boyu Tatil Hem Kazançlı Yatırım Hem Ömür Boyu Tatil Hem Kazançlı Yatırım

Geçmişte Sarıyer Ayazağa bölgesinde 2 proje geliştiren firma, 3. projesinde inşaat ve satışa başladı.

Vadi olarak adlandırılan Ayazağa’da 2.3 milyar yatırımla ‘İnvestvadi’ projesini hayata geçireceklerini belirten İnvest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, “Bölgede ortak girişimle Vadistanbul projesini, daha sonra da Vadikoru projelerini hayata geçirmiştik. Şimdi üçüncü projeye başladık. 23 bin 500 metrekare arsa üzerindeki projemizde 210 konut, 7 villa, 25 dükkan ve 202 rezidans daire yer alıyor” dedi.

DÖNÜŞÜM PROJESİ

Bahattin Uçar, proje arsasında eski atölye binalarının olduğunu, riskli olan bu binaların yıkılarak sanayi dönüşümü yapıldığını dile getirdi. Bu nedenle projede yüzde 1 KDV uygulanacağını belirten Uçar, “İnvestvadi projemizde metrekare fiyatları 87 bin liradan başlıyor. Tamamlandığında 200 bin liranın üzerine çıkacağını öngörüyoruz.

Bundan önce aynı bölgede inşa ettiğimiz projede metrekare fiyatı 8 bin 500 liradan 35 bin liraya gelmişti” dedi. Uçar, proje sözleşmelerinde 24 ay yazsalar da, 18 ayda teslimleri tamamlamayı planladıklarını ifade etti.

KİRALAMAYA ODAKLANDI

Geçmiş yıllarda inşa ettikleri projelerinde yer alan AVM ve ticari birimleri kiralama yaparak portföylerinde tutuklarını belirten Bahattin Uçar, yeni projede de dükkânları ve rezidans daireleri kiralama yolunu seçtiklerini dile getirdi.

Önümüzdeki dönemde bir otel grubu ile anlaşarak 1+1 ve 2+1 daireleri kiralayacaklarını belirten Uçar, “Ticari üniteleri bir havuzda toplayarak şirketin öz kaynağını büyütmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

BODRUM’A OTEL VE VİLLA

Yılın son çeyreğinde gaza basan firma bir de Bodrum yatırımına hazırlanıyor. Gölköy’de, 81 bin metrekare arazi üzerinde, otel, villa ve rezidanstan oluşan bir proje hayata geçireceklerini dile getiren Bahattin Uçar “1.8 milyar lira yatırım yapacağımız projede satışlara 2023 yılının başında başlayacağız” dedi. Uçar, 2023 yılında İstanbul’da da Sarıyer’de ve Eyüp’te yeni konut yatırımları planladıklarını dile getirdi.

‘FİYAT ARTIŞI DEVAM EDER’

Hem yeni hem de ikinci el konut fiyatları hızla artıyor. Peki bu artış devam edecek mi? Bu soruya yanıt veren Uçar, “Tüm dünyada Emtia fiyatlarında bir artış var. Bu da maliyet artışını beraberinde getiriyor. Bir de ülkemizde üretimin azalmasıyla arz-talep dengesi bozuldu.

Bugün piyasada arzın çok üzerinde bir talep var. Bu durumun dengelenmesi de 2-3 yılı alır. Bu nedenle önümüzdeki günlerde fiyatların gerilemesi ve stabil kalması mümkün görünmüyor. Konutta fiyat artışı devam edecek” ifadelerini kullandı.