Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), iş dünyasının ve hayırseverlerin katılımıyla deprem bölgesine kalıcı konut yapma kampanyası başlatıyor. 365 oda ve borsanın ilk adımı atacağı proje, TOBB camiası ile sınırlı kalmayacak.

FARKLI TUTARLARDA KATKI

TOBB‘dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kampanyanın detayları ve nasıl katkı verileceği çok yakında açıklanacak. Tüm iş insanlarımızı, sektörel derneklerimizi, iş dünyası kuruluşlarımızı, kadın ve genç girişimcilerimizi ve hayırseverlerimizi konut kampanyasına destek olmaya çağırıyoruz.

Bu yardım kampanyasına bir bina ya da bir konut bedeli ile katılınabileceği gibi vatandaşlarımız kendi imkanları ölçüsünde bir tutarla da katkıda bulunabileceklerdir.”

TOKİ İLE GÖRÜŞECEKLER

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan istişare sonucu böyle bir kampanya başlatmayı düşündüklerini belirterek, “Bütün oda ve borsalarımızın yanı sıra, yurt içinden ve yurt dışından firmalarımızı ve hayırsever vatandaşlarımızı da başlatacağımız bu konut seferberliğine katılmaya teşvik edeceğiz.

Her oda ve borsamızın, her firmamızın imkanları ölçüsünde bu kampanyaya destek vereceğine gönülden inanıyoruz. Ayrıca yapılacak konutlarla ilgili de TOKİ ile irtibata geçip süreci hızlandırmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

100 MİLYONLUK BÜTÇE AYIRDI

Ankara Ticaret Odası (ATO) da deprem bölgesine kalıcı konut inşa etmek üzere seferberlik başlattı. 2023 yılı içinde 100’üncü yılını kutlayacak olan ATO, kutlama programını iptal ederek, kaynaklarını ve enerjisini depremzedelerin konut ihtiyacı için harcayacak.

Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı Konut Fiyatları Geriledi, Piyasa Canlandı

ATO Başkanı Gürsel Baran, “100 milyonun üzerinde bir bütçe ayırarak ilk etapta 100 kalıcı konut inşa edeceğiz. Bir tuğla da biz koyup, deprem bölgemizde ATO 100’üncü Yıl Evleri inşa edeceğiz” dedi.

1000’ER ADET BAĞIŞLADILAR

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, BAYKAR olarak 1000 konutu bağışladıklarını duyurmuş, AFAD’ın da destek olacağı konut kampanyasına herkesi destek olmaya çağırmıştı.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu da deprem bölgesinde bir yıl içinde 1000 konut inşa etme kararı alırken tüm kurum ve kuruluşlara da benzer yönde karar almaları çağrısında bulunmuştu.

İNŞAAT DEMİRİ FİYATINI İNDİRECEK

İÇDAŞ Çelik, inşaat demiri fiyatlarında fırsatçılara mahal vermemek adına, sektörde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen fiyatlarını indirme kararı aldığını açıkladı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Kararımızın arkasında durarak satış yapma yönünde elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte de depremden etkilenen vatandaşlarımız için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Öte yandan Türkiye’nin yıllık demir üretimi 20 milyon ton seviyelerinde. Bu da hesaba katıldığında Türkiye’de oluşacak demir ihtiyacını karşılayamamak gibi bir durum söz konusu değil.

Editör: Emlak Zirvesi