Bu köşe yeni yıla girmekle birlikte 43’üncü yaşına girdi, tam doğum günü ağustos ayı başı ama sene olarak bu hukuk köşem 1980 yılında başladı. Yıl itibariyle bakarsak 43’üncü yılında yani çok önemli bir rekora imza atmış durumdayım.

Şimdi bunu niye hatırlattım. Bu 43 senede ilginç çok soru ile karşılaştım ama bu en ilginçleri arasında yer almaya aday.

Gayrimenkulün Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır? Gayrimenkulün Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Doğrusu merak ettim, bir daire kapısını niye kapatmaz? İşyeri deniliyor mesela bir noter bürosu mu? Noterlerin kapısı açık olur ki vatandaş her defasında zile basıp girip çıkmasın veya buna benzer bir yer mi? Tabii noter bürosu sadece bir örnek başka benzer bir iş olabilir mi bilemiyorum.

Bu sorum işyeri kullananı açısından sorulmuş bir soru. Peki bir kapının açık tutulması bir komşuyu neden rahatsız etmiştir? Bu da şikayetçiye sorulması gereken soru.

Bir başka sorum daha var. Okuyucum diyor ki “Bizim katta 12 daire var” bu gibi dairelerin bulunduğu katlardaki bağımsız bölümler mesken vasfında olur. Aynı katta tapu kayıtlarına göre hem işyeri hem meskene pek rastlanmaz.

Peki kapısını açık tutan yer tapu kayıtlarında mesken görünüyor iken işyeri olarak mı kullanılıyor? Okuyucumun mektubunda bu konuda netlik yok ama bu yerin işyeri olduğu söylendiğine göre ve meskenler arasına da işyeri sokulmayacağına göre bu yer tapuda mesken ama fiilen işyeri.

Evet okuyucum bu konuda rahatsız ise meskenin işyeri olarak kullanımına son verilmesi için dava açabilir, işyeri olarak kullanılmasının önlenmesine karar verilmesini isteyebilir ki hukuken bu mümkündür.

Ama sadece kapısını kapatması talepli bir dava yok. Böyle bir dava açılması için mesela açık kapıdan kötü kokular geliyor olması, rahatsız edici gürültü yayılıyor olması veya bunun benzeri bir olayın olması gerekir ki bu halde rahatsız edici durumun önlenmesi talepli bir dava açılabilsin.

Editör: Emlak Zirvesi