Posta'da yer alan habere göre, kentsel dönüşüme hız kazandırmak ve vatandaşın kendi binasını kolayca dönüştürebilmesi için sunulan finansal desteklerde önemli güncellemeler yapılıyor.

En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar? En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere kira yardımlarında artışa gidilirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından kentsel dönüşüme yönelik 3 ayrı yaklaşımı içeren yeni bir model açıklanmıştı.

UYGUN KREDİ VE KİRALIK KONUT

Konut üreticisi ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasa koşullarına göre çok uygun koşullarda kredi, ada bazlı kentsel dönüşüm kapsamında konut üreticilerine teşvik ve kiralık konutları içeren 3 ayaklı modelin detayları belli olmaya başladı.

Önceki gün CNN Türk’te açıklamalarda bulunan Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, kredinin detaylarını açıkladı.

EN AZ 1 MİLYON LİRA

Göksu, şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da yapısını dönüştürmek isteyen her bir vatandaşımıza, en az 1 milyon lira olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz yüzde 0.69 vadeyle para verilecek.

Hiç kimseye ayrım yapılmaksızın. Eğer ada bazında dönüşüm yapmak isteyen bir şirket olursa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, şirketin ilgili kriterleri yerine getirmesi kaydıyla şirkete de aynı şekilde inşaat yapım kredisi verilecek.

Üçüncüsü ise kiracıların sorunlarını ortadan kaldırmak için devletin yap-işlet-devret modeliyle kiralama sisteminin de ayrıntılarını Sayın Bakanımız açıklayacak.”

ŞU ANDA NE UYGULANIYOR?

Kentsel dönüşüm kapsamında verilen faiz destekli kredilerde şu anda standart konutlar için kredi üst limiti 600 bin lira, faiz desteği de 600 baz puan olarak uygulanıyor.

10 yıl vadeli bu kredide 2 yıl anapara ödemesiz dönem sunuluyor. Kira yardımı süresi ise riskli alan dışındaki riskli yapılarda 18 ay, riskli ve rezerv yapı alanlarında en fazla 48 ay olarak uygulanıyor.

Nisan ayından itibaren İstanbul’da 1.500 lira olan kira yardımı 3 bin 500 liraya yükseltildi. Ankara, Bursa, Antalya, İzmir’de 3 bin liraya, diğer büyükşehirlerde 2 bin 500 liraya, diğer illerde 2 bin liraya çıkarıldı.

Editör: Emlak Zirvesi