Kentsel dönüşüme destek kapsamı genişletildi. Evi dönüşüme girenler artık hem kira yardımı hem de konut kredisi desteğinden yararlanabilecek.

CNN Türk'te yer alan habere göre, kentsel dönüşümü teşvik için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi.

Kentsel Dönüşümde 675 Bin İşyeri İhmal Edilmemeli Kentsel Dönüşümde 675 Bin İşyeri İhmal Edilmemeli

Artık evi dönüştürülen kişiler bir değil iki avantaja birden sahip olacak. Daha önce kentsel dönüşüme girenlerin seçenekleri sınırlıydı.

Kredi kullananlar kira yardımından veya kira yardımı alanlar devletin sağladığı kentsel dönüşüm kredilerinden faydalanamıyordu.

Ancak yeni düzenlemeyle bu sınır kaldırıldı. Evleri kentsel dönüşüme girenler hem kira yardımından hem de devletin destek faizi verdiği 10 yıl ödemeli kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabilecek.

Yeni düzenleme gecekondu sahiplerini de yakından ilgilendiriyor. Kentsel dönüşüme giren gecekondu sahipleri istedikleri takdirde hem kredi hem de kira yardımından faydalanabilecekler.

Resmi rakamlara göre Türkiye’de bugüne kadar 3 milyon konutun dönüşümü tamamlanırken, 120 milyar lira yatırım bedeliyle 350 bin dönüşüm ve sosyal konutun inşası ise sürüyor. Yeni düzenlemeyle bu rakamların daha da artması bekleniyor.

Kentsel Dönüşüm Kanunu’nda Düzenleme Yapıldı

Türkiye genelinde yürütülen kentsel dönüşüm projelerine ilişkin uygulamada tespit edilen eksikliklere ve ihtiyaçlara yönelik olarak 6306 sayılı Kanun kapsamında çeşitli düzenlemeler yapılıyor.

Son Cumhurbaşkanlığı kararı ile düzenlenen ve Resmi Gazete’de de yayımlanan 6306 sayılı Kanun düzenlemesinin detayları belli oldu.

Buna göre ilgili kanun düzenleme öncesinde “6306 sayılı Kanun Kapsamında Riskli Yapıyı Malik, Kiracı ve Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Karar” olarak tanımlanıyordu.

Ancak düzenleme ile birlikte “6306 sayılı Kanun Kapsamındaki Yapıları Malik, Kiracı veya Sınırlı Ayni Hak Sahibi Olmaksızın Kullananlara Yardım Yapılmasına Dair Karar” olarak değişim sağlandı. Yapılan düzenleme ile birlikte 6306 sayılı Kanun kapsamından yararlanabilecek kesimin daha da genişletilmesi sağlanmış oldu.

Devletin Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Devletin 6306 sayılı Kanun kapsamında sunmuş olduğu kentsel dönüşüm kira yardımı, Türkiye genelinde kentsel dönüşüm projelerinin uygulanabilirliğini arttırıyor.

Bu kapsamda devletin kira yardımı desteğinden kentsel dönüşüm projesi sahasında yıkımına karar verilen bina sakini olan kiracılar yararlanabilmektedir.

Bu kişilerin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım kararının alınmasıyla birlikte tahliye tarihiden itibaren en geç 1 yıl içinde veya yıkıldığı tarihten itibaren en fazla 3 ay içinde başvuru yapması gerekiyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında sunulan kira yardımı başvuru işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor.

Bununla birlikte devletin kira yardımı desteği kentsel dönüşüm projesinin gerçekleştirildiği lokasyona göre değişiklik göstermektedir. Kira yardımı tutarının hesaplaması ikamet edilen şehir kriterlerine göre belirleniyor.