Emlak piyasasında artan fiyatlar, kiracı ve ev sahipleri arasında gerginliklere yol açmaya devam etmektedir.

Çatı Tadilat Giderini Tüm Malikler mi Öder? Çatı Tadilat Giderini Tüm Malikler mi Öder?

Ev sahibi Yeni boyalı olarak kiracıya teslim edilen konut ya da iş yerinin, sözleşme sonunda yeni boyalı olarak iade edilmek zorunda olmadığını fakat kanuna göre, olağan kullanımdan kaynaklı eskimelerden ve bozulmalardan kiracının sorumlu tutulamayacaktır.

Ancak buradaki kritik noktanın, kiracının olağan kullanımı dışında yapıya zarar verip vermediği hususudur böyle bir durumda kiracının, zarardan elbette sorumlu tutulabilecektir.

Kira sözleşmesinde Sözleşme süreci bitmesine rağmen fiilen devam edilen sözleşmenin, belirsiz süreli sözleşmeye dönüşmeyerek Sözleşmenin, Kanun gereği kendiliğinden bir yıl uzaması bu sebeple belirli süreli sözleşme olarak kalmaya devam edecektir.

Kira ilişkisinde beş yıl dolunca, kirayı emsal kira bedelleri düzeyine yükseltmek için kira tespit davası sadece konutlar ve çatılı iş yerleri için açılabilir.

Diğer kira sözleşmelerinde açılamaz. Davaların, sözleşme süresinin sonunda ve bir ay içinde açılması şart. Bu bir ay içinde dava açmak yerine kiracıya ihtar gönderilirse, dava açma süresi kira yılı boyunca uzamış olur.