Kiracıları korumak için geçen yıl bir düzenleme yapıldığını, buna göre de 1 Temmuz 2023’e kadar kira artışlarına yüzde 25 zam sınırı getirildiğini hatırlatan Bakan Kurum, dün Kanal D’de katıldığı programda devam eden fahiş zam taleplerine yanıt verdi.

Gayrimenkulde Yabancı Yatırımcılara İhtiyaç Var Gayrimenkulde Yabancı Yatırımcılara İhtiyaç Var

Bakan Kurum, “Yasal oranın üzerinde zam isteyenler oluyor. Evi yüksek fiyatla başkasına vermek için türlü türlü bahanelerle evleri boşalt baskısı yapanlar da var, tabii bunlar istisna. Ev sahipleri sınırın üstündeki artışı kanunen yapamazlar.

Kiracı kardeşlerimize şunu söylüyoruz; Kesinlikle yüzde 25’in üzerinde zam yapmayın. Eğer ev sahibiniz sizden yüzde 25’ten fazla artış talep ederse, bankadan kiranızı yüzde 25 zamlı olarak yatırın ve kontrata devam edin. Sizi çıkaramazlar. İdari ve hukuki süreci sizin adınıza takip edebiliriz.

Kaymakamlıklara, Ticaret Bakanlığı’na, bizim bakanlığımıza sorunları bildirebilirsiniz” diye konuştu. Sorunun geçici olduğunu söyleyen Bakan Kurum, hem kamu hem de özel sektör projeleriyle konut arzının artacağını, düşen enflasyonla da kira rakamlarının dengeleneceğini kaydetti.

ZAM SINIRINDA SÜRE UZAYACAK

Bakan Kurum ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda, kira zam sınırında 1 Temmuz’da dolacak sürecinin uzatılacağını açıklamıştı. Ayrıca hükümetin üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre, ‘fahiş kira artışına sebebiyet verenler veya kiraları piyasa ortalaması ve koşullarının üzerinde kasten fahiş şekilde artıranlara’ yönelik TCK’da düzenleme yapılacak.

Bu kapsamda, fahiş kira artışı zanlılarına bir yıldan üç yıla kadar hapisle soruşturma ve dava açılabilecek. İki yıla kadar olan suçlarda tutuklu yargılama yapılamazken, üç yılla haklarında soruşturma açılan fahiş kira artışına sebebiyet verenler mahkemenin takdiri ile tutuklu da yargılanabilecekler.

Editör: Emlak Zirvesi