Kiralanan gayrimenkuldeki kiracının herhangi bir nedenle gayrimenkulden hukuki yollarla çıkarılmasına kiracı tahliyesi denir.

Tarihsiz Tahliye Taahhüdü Geçerli mi? Tarihsiz Tahliye Taahhüdü Geçerli mi?

Kiracıyı çıkarma çeşitli yollarla sağlanabilir. Tahliye taahhütnamesi, kiracı tahliyesi davası, tahliye talepli icra takibi vs. çeşitli yollar mevcuttur.

TAHLİYE DAVASI NE KADAR SÜRER?

Ev veya iş yeri kiralamada mal sahibi ve kiracı arasında anlaşmazlıklar hukuki zemine taşınabiliyor. Mülk sahibinin kiracıyı çıkartmak için açtığı davaya tahliye davası adı veriliyor.

Kiracı tahiye süresi davanın işleyişine göre değişiklik gösterebiliyor. Ev sahibi ya da taşınmaz sahibi kiracı ile kiracı arasındaki tahliye davası, 3 ay ile 1.5 yıl arasında sürebiliyor. Kiracı kendi isteği ile boşaltırsa dava daha 3 ayda da tamamlanabiliyor.

TAHLİYE İHTARNAME SÜRESİ NE?

Mal sahibi ile kiracı arasında yaşanan anlaşmazlık ancak kiracının kira bedelini geciktirmesi durumunda iki haklı ihtar aldıktan sonra kira süresinin bitiminden 1 ay süre içinde kiracı tahliye davası açabilme hakkı hakkına sahip oluyor. Bu süreler mahkemelerin yoğunluğuna görede değişiklik gösterebiliyor.