Antalya Kiracılar Dayanışma Platformu üyeleri Attolos Heykeli önünde basın açıklaması yaptı. Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı adaylarına seslenen platform üyeleri, "Kiracılar olarak 2 maddelik talebimiz var. Bu sorunu çözmeyi söz veren adaya oyumuzu vereceğiz" dedi.

Kira fiyatlarını karşılamakta zorlanan çok sayıda devlet memurunun başka şehirlere tayinini isterken özel sektörde çalışanları ise şehri terk etmeye başladıklarını söyleyen platform üyeleri, konut sorunu yok. Boş konut sorunu var ifadelerini kullandı.

Platform üyelerinden Burcu Özer, “Türkiye’deki enflasyon, kur, pandemi, mülteci kontrolsüz güç ve son olarak deprem göçü ile lira ve satılık konut fiyatları kontrolden çıktı. İnsanlar büyük bir çıkmaz içinde. İzlenen göç politikası en büyük sebeplerden biridir.

400 bin dolara konut alma karşılığı verilen vatandaşlık, enflasyonla boğuşan Türk halkının zengin yabancıların dolarına yem etmiştir. Kiracılara dayatma yoluyla imzalatılan tahliye taahhütleri ise bazı ev sahipleri ve emlakçılar tarafından kiracı üzerinde mobbing aracı olarak kullanılmıştır” dedi.

Afet Konutları Kıştan Önce Tamamlamak Afet Konutları Kıştan Önce Tamamlamak

ORTA DİREK KALMADI

Platform üyelerinden Şerife Yavuz, "Artan kira fiyatlarının nedeni 'ekonomik buhran' yanlış izlenen göç politikası, bir kesimin menfaatinin halkın menfaatinin üstünde tutulmasıdır.

Fahiş kira artışları aslında ekonomik krizin ve buhranın olduğu dönemlerde çok yüksek olur. Bu şunu gösteriyor; Türkiye'de bir ekonomik buhran var ki kiralar bu kadar yüksek. Güya biz ekonomisi büyüyen bir ülkeyiz deniliyor.

Kiraların bu kadar yüksek olması, ekonomisi büyüyen bir ülke olmadığımızı, ekonomik buhranlarının olduğu anlamına gelir. Eşitsizliğinin, gelir adaletsizliğinin olduğu anlamına gelir.

Bu yaşananlar mevcut olan siyasi iktidarın, güçsüz muhalefetin, yasal boşlukların olduğu adalet sisteminin, fırsatçılık yapan insanımızın, tepkisiz sadece kendini düşünen bilinçsiz halkın kısacası hepimizin suçu ve sorumluluğudur.

Arz-talep dengesizliğinin altında yatan nedenlerin en başında gayrimenkul stoku geliyor. "Gayrimenkul stoku belirli ellerde toplandı. Vatandaş bu gayrimenkullerden yararlanamıyor. Orta sınıf kalmadı. Fakir ve zengin var. Gayrimenkullerin hepsi zenginlerin ve özellikle yabancıların elinde.

Gayrimenkullerin kimlerin elinde toplandığının kamuoyuna açıklanması lazım. Bomboş duran evler var. Türkiye'de sanılanın aksine konuk eksiği değil konut fazlası var. Yani bu adalet, hukuk, eşitlik, vicdan ahlak değil.

Dinimizde bir hüküm vardır ' Komşusu açken tok yatan bizden değildir' diye. Şimdi aileler çocuklarıyla birlikte sokaklarda, bankta yatıyor. Millet villalarda yalılarda yatıyor. Bunu hangi ahlaka hangi dine hangi hukuka sığdıracaksınız ki" diye konuştu.

2 MADDELİK TALEP

İki maddelik taleplerini dile getiren Antalya Kiracılar Platform üyelerinden Cengiz Kul, "Balkon konuşmasın da, dış göç yasağı ve kira rayiç bedeli getirme ve ilgili kararnameyi bir hafta içinde çıkarmak. Eğer bu maddeleri yerine getiremezse koltuktan tahliye edileceğini resmi şekilde kabul ve beyan etmelerini istiyoruz" dedi.

Editör: Emlak Zirvesi