TGRT Haber'den Ferhat Erdemir'in haberine göre, başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde kira fiyatlarının artmasıyla ortaya “yüksek komisyon” furyası çıktı.

Kolları sıvayan bazı emlakçılar, yeni kiracıdan “1 kira bedeli” komisyon almak için “Bu civarda kiralar 2 katına çıktı. Kiracıyı evden çıkart, daha yüksek fiyata kiraya veririz” diyerek eski kiracısını evden çıkartması için ev sahiplerini kışkırtıyor.

Emlakçılar ev sahiplerinin aklını çelerken, ev sahipleri de kiracıdan evi boşaltmasını istiyor. Sürecin sonunda yüksek fiyattan daireye giren yeni kiracıdan emlakçı 1 kira bedeli komisyon alıyor.

"ALMANYA'DAN OĞLUM GELECEK"

Son dönemde kiralara getirilen yüzde 25 zam sınırını da hiçe sayan bazı ev sahiplerinin “Oğlum taşınacak”, “Annem-babam gelecek” ya da “Almanya’dan oğlum gelecek” gibi gerekçelerle kiracıları evden çıkartma girişimi artışa geçti.

Birçok kiracıya tahliye ihtarnamesi yollanırken komisyon almak için emlakçıların ev sahipleriyle anlaşıp kiracıları mağdur etmesi ve sistemli olarak kira fiyatlarını yükseltmesi sebebiyle kiracılar ile ev sahipleri mahkemelik oluyor.

Konuyla ilgili hukukçulardan kiracılara ev sahiplerini de ilgilendiren bir uyarı geldi. Benzer bahanelerle evden çıkartılanları uyaran hukukçular, kiracıların ev sahibinden tazminat alabileceklerini kaydetti.

Deprem Korkusu Deniz Manzaralı Evleri Gölgede Bıraktı Deprem Korkusu Deniz Manzaralı Evleri Gölgede Bıraktı

EV SAHİBİ TAZMİNAT ÖDER

Evin ihtiyaç nedeniyle tahliye edilmesi halinde Türk Borçlar Kanunu’nun 355. Maddesindeki hüküm gereği evin eski kiracıdan başkasına kiralanmasını 3 yıl süreyle yasaklanmış olduğunu belirten Avukat Sinan Bora, “Bu gibi hallerde ev sahipleri eski kiracısına, son yıl aldığı 1 yıllık kira bedelinden az olmayacak kadar tazminat öder.

Bunun yanında Türk Ceza Kanunu'nun 237. maddesinde düzenlenen ‘fiyatları etkileme suçu’ da oluşuyor. Kiracılar kendilerinden fahiş zam isteyen ev sahipleri ve emlakçılar hakkında suç duyurusunda bulunabilir” dedi.

FESİH NEDENİ İHTARNAMEDE AÇIKÇA YAZMALI

Avukat Mustafa Oruç ise evden çıkması için ev sahiplerinin kiracıları genelde sözlü ikna etmeye çalıştığını belirtti. Sözlü bildirimle kira sözleşmesinin feshedilemeyeceğinin altını çizen Oruç, “İhtarname şart. Bunda da sözleşmeyi hangi nedenle feshettiğini açık şekilde belirtmesi gerek.

Genelde kendisi, alt veya üst soyunun ihtiyacı nedeniyle evin boşaltılması isteniyor. Ev sahibinin böyle bir hakkı var. Ancak bu ev 3 yıl içinde gerekçe gösterilen kişiye değil de başkasına kiralanırsa, eski kiracı lehine 1 yıllık kira miktarı kadar tazminat ödenmesine hükmedilir.” diye konuştu.