Hürriyet'te Ceren Deniz'in haberine göre, salgınla birlikte sert bir dalgalanma sürecine giren gayrimenkul sektöründe yaşanan son durumu değerlendiren Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, piyasanın fahiş fiyat ve karaborsa koşulları kaynaklı bir durgunluk içine girdiğini söyledi.

Antalya’da inşaat sektörü kısmen durduğu için şu anda hazır konut sayısının çok az olduğunu dile getiren Çağlar, yaz aylarında çok hareketli olan satılık ve kiralık evlerin de neredeyse tükendiğinin altını çizdi.

Bu durgunluk ortamında ev bulmak için çözüm arayışına giren vatandaşları maliyeye kaydı olmadan gayrimenkul satışı yapanlardan alışveriş yapmamaları konusunda uyaran Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Yurt dışından ülkemize gelip hiçbir yetki belgesi olmadan emlak işi yaparak kendi vatandaşlarını bile dolandıranlar var” dedi.

YETKİ BELGESİZ EMLAK İŞİ YAPIYORLAR

Konut satışlarında, araba alış-satış ve kiralamalarında hat safhada dolandırıcılık olduğunu belirten Çağlar, gayrimenkul ve taşıt satın almayı planlayanlara şöyle seslendi:

“Vatandaşlarımız önüne gelenden alışveriş yapmasınlar. Yurt dışından gelen ve ülkemizde yaşayan yabancılar, hiçbir yetki belgesi olmadan emlak işi yapıyorlar.

Bu şekilde çalışarak kendi vatandaşlarını dolandıranlar var. Emlakçılar olarak biz yüzde 2 komisyon alırken onlar yüzde 10’lara kadar komisyon alıyorlar. Kendi dili, kendi dininden insanlar üzerinden haksız kazanç elde ediyorlar.”

SENET ALINIP İCRA GÖNDERİLİYOR

Bu tür talihsiz durumların araba alış satışlarında ve rent a car üzerinden araç kiralamada da yaşandığını söyleyen İsmail Çağlar, “Maliye kaydı, oda kaydı olmayan kişilerden kiralanan araçlarla, kaskosu sigortası olmayan arabalarla kaza yapılıyor. Kiralama işlemi öncesinde insanlardan senet alınıyor.

Evlerine icra gönderiliyor. Sık sık bu tür mağduriyetlerle ilgili şikayetler alıyoruz. Vatandaşlara daha dikkatli olmalarını ve alım ya da kiralama yaptıkları kişilerin maliye kayıtları olup olmadığını sorsunlar” diye konuştu.

Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü Ankara’da Konut Satışları Yüzde 20 Düştü

EN ÇOK RUSLARA KONUT SATILMIŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Eylül 2022’ye ilişkin açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, ülke genelinde yabancılara yapılan konut satışları ocak-eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,5 artarak 49 bin 644 oldu.

Listede İstanbul’dan sonra ikinci sırayı alan Antalya’da 2022 yılı eylül ayında 1585 konut satıldı. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı. Eylül ayında Rus vatandaşlar Türkiye’den bin 196 konut satın aldı.

Rusları sırasıyla 592 konut ile İranlılar ve 433 konut ile Irak vatandaşları izledi. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu 2 ülkeden gelenlerin akınına uğrayan Antalya’da ise yabancıya konut satışı, ikiye katlandı.

Antalya’da geçen yıl 9 ayda 7 bin 255 yabancıya konut satışı yapılırken, bu sene bu sayı yüzde 102’lik rekor artışla 14 bin 656’ya ulaştı.

Editör: Emlak Zirvesi