Aydınlık'ta yer alan habere göre, kısıtlamaların büyük ölçüde ortadan kalkması ve salgın öncesi yaşama dönüşün başlaması ile bu kararlar da gözden geçirilmeye başlandı.

Ancak eski çevrelerine dönmeyi düşünen ve bir ev satın almayı planlayanlar, daha yüksek konut fiyatları, yüksek mortgage oranları ve sınırlı konut arzı ile karşı karşıya kalıyor.

KONUT ARAYIŞLARI SÜRÜYOR

Deloitte İnsan Yönetimi Hizmetleri Lideri Cem Sezgin, yaptığı yazılı değerlendirmede, “Çalışma şartları nedeniyle dönenler olduğu gibi yeniden şehir hayatını tercih edenlerin de olduğu görülüyor. Ancak şehre geri dönüş birçok ülkede benzer şartlar nedeniyle beyaz yakalı çalışanları zorluyor.

Zorlukların başında da konut kiraları ve konut fiyatlarındaki artış geliyor. Enflasyon etkisiyle artan fiyatlar, yüksek inşaat maliyetleri şehre dönüş yapmak isteyen beyaz yaka çalışanların önüne engel olarak çıkıyor. Büyük şehirler dışındaki daha küçük ve hesaplı yerleşim yerlerinde konut arayışları ise sürüyor.” dedi.

Şubat Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu Şubat Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu

AKILLI VE VİCDANLI ŞEHİRLER YAPILMALI

Türkiye gayrimenkul sektörünün 6. kez RE360 Gayrimenkul Buluşması’nda bir araya geldiği toplantıda konuşan Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu ise, “2022 yılı gayrimenkul sektörü açısından yoğun bir dönem oldu. Arsa alımları yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseldi. Yapılan araştırmalara göre sektörde en çok talep edilen kavramın 'şefkat' olduğu ortaya çıktı. Biz de sektörde akıllı ve vicdanlı şehirler yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.” mesajı verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da Turkuvaz Medya Grubu’nun düzenlediği etkinlikle, “Sıfır enerjili binalar uygulamasını 81 şehrimizde hayata geçireceğiz. 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az B olmak suretiyle inşa edilecek ve tükettikleri enerjinin en az yüzde 5’ini yenilenebilir enerji sistemlerinden karşılamalarını zorunlu hale gelecek. Bu sayede yüzde 25 enerjiden tasarruf yapmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.