Aidat Ödememenin Cezası Var mı? Aidat Ödememenin Cezası Var mı?

Bir kombi problemi daha. Havalar soğuyunca karşımıza çıkan problemler çoğunlukla ısınma problemi, iki gün üst üste kombi problemi çözmeye çalışıyorum, bakalım arkası nasıl gelecek?

Önce şunu söyleyeyim, okuyucumun mektubunun olay anlatım bölümü tamam da soru bölümü yarım kalmış, muhtemel sorunun nihayetinin böyle olması gerektiğine göre ben tamamladım. Yani böyle bir durumda kombi temini kime ait?

Zaman zaman yazdığım gibi, bir yer kiraya verilirken kullanıma uygun kiraya verilmeli ve kiraya verenin kira süresi boyunca da bu halde yani kullanıma elverişli bulundurmalı.

Bu bir mecburiyet. Bina merkezi ısınma sisteminden ferdi ısınmaya dönüştüğüne göre, daireye kombi takılmadığı takdirde kiracıya kullanılır biçimde muhafaza edilmediği görülecektir.

O halde kullanılır biçimde muhafazası bir görev olduğundan kombinin ev sahibi yani kiraya veren tarafından takılması gerekecektir.

Ancak hukuki konu dışında teknik bir konu olmakla birlikte bence merkezi sistemden kombiye geçmenin daha tasarruflu olup olmadığı incelenmeli, buna göre karar verilmelidir. 

Kombi ile ısınmalarda, komşu dairelerin kombilerinin yanmaması durumunda, kombi ile ısınmaya çalışan dairenin çok daha fazla enerji harcayacağı hususu düşünülmesi gereken bir noktadır. Buna da dikkat çekmek istedim.