Akşam'da yer alan habere göre, artan konut fiyatlarının yanı sıra asgari ücretle tırmanışa geçen ödemelerden biri de site/apartman aidatları.

Bir yılda İstanbul'da aidatlar yüzde 70, kimi sitelerdeyse yüzde 150 arttı. Son dönemde temmuzda asgari ücrete yapılan yüzde 34'lük 'ara artış'ın, apartman ve site aidatlarına da aynı oranda zam olarak yansıtılmasına ilişkin hazırlıkların yapıldığına dair gelişmeler, tesis yöneticileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Konut Fiyat Endeksi mayısta arttı Konut Fiyat Endeksi mayısta arttı

AYNI ORAN ŞART DEĞİL

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Genel Başkanı Yahya Sağır, "Temmuz ayından geçerli olacak şekilde asgari ücrete gelen yüzde 34'lük artış, apartman ve site aidatlarında da aynı oranda artışın olacağı anlamına gelmiyor.

Her ne kadar site ve apartman bütçelerinin büyük kısmını personel giderleri oluştursa da enerji, bakım-onarım ve diğer giderler de bütçenin genelindeki artış oranını belirliyor" dedi.

Sağır, bir ana gayrimenkulün veya toplu yapının giderlerinin, yüzde 50-65'inin çalışan sayısı, yüzde 20-35'inin enerji giderleri, yüzde 5-12'sinin teknik bakım-onarım ve sözleşmeli giderler ile belirlendiğine işaret etti.

İşletme bütçelerinin bir yıllık yapıldığına da dikkat çeken Sağır, "Yüzde 34 zam yansıtanlar fahiş artış yapmış olur" diye konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi