Talebin gerisinde kalan konut arzının artması ile piyasanın dengelenmesi beklenirken, yılın ilk çeyreğinde üretim geriledi.

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu, (TÜİK) verilerine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 22.5, daire sayısı yüzde 27.9, yüzölçümü yüzde 21.8 azaldı.

İlk çeyrekte 26 bin 40 bina, 125 bin 854 daire için ruhsat verilirken, 2 yıl içinde ilk kez yapı izinlerinde daralma yaşanması dikkat çekti.

126 Bin Daire

Yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26.9 milyon metrekare olurken, bunun 14.9 milyon metrekaresi Konut, 6.6 milyon metrekaresi konut dışı ve 5.4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Kullanma amacına göre en yüksek yüz ölçüm payına 17.8 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu.

Yılın ilk çeyreğinde de müstakil yapı payını arttırdı. Yılın ilk çeyreğinde 2.4 milyon metrekare, bir daireli ikamet amaçlı binalar yani müstakil yapılar için ruhsat verilirken, bu yapıların payı yüzde 8.9’a kadar çıktı.

Adet bazında ise 10 bin 892 müstakil binaya, 11 bin 183 iki ve daha fazla daireli binaya ruhsat verildi. Öte yandan aynı dönemde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi (iskan) verilen yapıların bina sayısı yüzde 7.1 artarken, daire sayısı yüzde 2.4 ve yüzölçümü yüzde 7.9 azaldı.

Çimento Üretiminde Yüzde 10'luk Düşüş! Çimento Üretiminde Yüzde 10'luk Düşüş!

Kamudan Önemli Adım

Kamu konut sorununu çözmeye yönelik önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Fahiş kira artışlarının, bölgesel sınırlamalar, denetimler ve kiralık sosyal konutlarla kontrol altına alınması planlanırken, bir yandan da dar ve orta gelirli vatandaş için uygun fiyatlı konut üretiminin hızlandırılması planlanıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konut fiyatlarının normalleşmesi için her türlü müdahalesinin yapılacağını belirtmiş, bir de sosyal konut müjdesi vermişti. Kurum, 81 ilde rekor sosyal konut projesinin Ağustos ayında açıklanacağını söylemişti.