Buna göre; geçen yılın ekim ayına kıyasla Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan metrekare cari fiyatı yüzde 191.4 artarak 14 bin 395 lira oldu.

Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi

Satılık konut ilan metrekare cari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 218.1, Ankara’da yüzde 197.7 ve İzmir’de yüzde 181 arttı.

ANKARA'DA REEL DÜŞÜŞ

Ortalama satılık konut metrekare fiyatları İstanbul'da 21 bin 429 lira, Ankara'da 9 bin 615 lira ve İzmir'de 16 bin 250 lira oldu.

Eylülden ekime cari satılık konut fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları ülke genelinde İstanbul’da ve İzmir’de yükseldi.

Öte yandan, Ankara’daki konut fiyatlarındaki artış aylık oranının (yüzde 3.3) aylık enflasyondan (yüzde 3.5) düşük olması sayesinde bu ildeki reel satış fiyatı bir miktar düştü.

DURGUNLUK SİNYALİ

Konut talebi endeksi eylüle göre neredeyse değişmedi. Ancak, konut piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlenen satılan konutların satılık ilan sayısına oranı eylül ayına göre hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde düştü.

Oranın düşmesi, satılık ilan sayısı artarken satılan konut sayısının azalmasından kaynaklandı. Konut piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullandığımız satılık konut ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren “kapatılan ilan yaşı” geçen aya kıyasla ülke genelinde ve üç büyük ilde uzadı.

Bu üç göstergedeki gelişmeler konut piyasasında durgunluk emareleri olarak yorumlanabilir.

Raporda ayrıca şu bilgiler de yer aldı:

Bu ayki raporumuzun özgün konusunu oluşturan üç büyük ildeki işyeri fiyatlarının analizine göre satılık işyeri fiyatları geçen yılın aynı ayına göre İstanbul’da yüzde 152.7, Ankara’da yüzde 134.9, İzmir’de ise yüzde 147 artmıştır.

Ortalama satılık işyeri metrekare fiyatı İstanbul’da 37 bin 234 lira, Ankara’da 19 bin 742 lira, İzmir’de ise 28 bin 286 lira olmuştur.

Editör: Emlak Zirvesi