Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir mülk sahibi, eskiden apart otel olarak işletilen binada yaz kış konaklayan 25 kiracısına birden tadilat yapacaklarını gerekçe göstererek  “çıkın” talimatı verdi.

İstek yerine getirilmeyince, toplamda 53 kişinin ikamet ettiği 1+1 dairelerin suyunu kesti. Soluğu karakolda alan kiracılar şikayetçi oldu, konu savcılığa intikal etti. CİMER’e yazılan dilekçe de jet hızıyla Adalet Bakanlığı’na sevk edildi.

“SOKAKTA KALMAYALIM İSTİYORUM”

Kiracı Ev Sahibi Tartışmasında Yine Kan Aktı Kiracı Ev Sahibi Tartışmasında Yine Kan Aktı

Yaşadıkları binaya ‘protesto’ pankartı asan kiracılar isyanını şu sözlerle dile getirdi:

“Bin 600 ile bin 800 lira arasında kira veriyoruz. Tadilat bahanesiyle bizi çıkartıp, daireleri 6-7 bin liraya kiraya vermek istiyorlar. Biz ise konuşalım anlaşalım, sokakta kalmayalım istiyoruz.”

Mal sahibi adına konuşan yetkili, binanın tadilatın ardından yeniden turistik tesis haline getirileceğini, bu yüzden kiracılardan evlerini boşaltmalarını istediklerini söyledi.

EKİM BAŞINA KADAR EVLERİN BOŞALTILMASI İSTENDİ

Son dönemde artan ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarına bir halka da tatil cenneti Marmaris’te eklendi. İsyan pankartı astıran gelişmeler, Kemeraltı Mahallesi’nde bulunan ve 5 yıl öncesine kadar apart otel olarak işletilen 1 oda ile mutfağı da barındıran 1 salondan oluşan 45 dairelik binada yaşandı.

Edinilen bilgi ve iddialara göre, Temmuz ayında apartın girişine asılan yazıyla, yaz kış konaklayan 25 kiracıdan, tadilat yapılacağı gerekçesiyle Ekim başına kadar evlerini boşaltmaları istendi. Verilen sürenin üzerinden bir ay geçmesine rağmen mülk sahibinin isteği yerine getirilmeyince ortalık karıştı.

Kiracılara, binayı boşaltmamaları halinde sularının ve elektriklerinin kesileceği iletildi. Apart sakinleri, bu tehdidi de boyun eğmeyince 1 Kasım’da mülk sahibi suları kesti, bina sorumlusu Cemil Yeşilyurt aracılığıyla ertesi gün de elektriklerinin kesileceğini iletti. En küçüğü 2 en büyüğü 72 yaşındaki 53 kişi susuz kalınca kiracılar isyan etti.

YARGI VE BAKANLIK DEVREYE GİRDİ

Kiracılar binanın ön yüzüne “Apart sahibi kiracıları mağdur etme” yazılı pankart astı, karakola giderek sularının kesilerek yaşam kaynaklarının kısıtlandığını, bunun suç olduğunu da belirterek şikayetçi olundu. 19 kiracının imzasının bulunduğu ifade savcılığa gönderildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) internet üzerinden gönderilen yazı Adalet Bakanlığı’na yönlendirildi.

“DAHA FAZLA KİRA İÇİN BİZİ ÇIKARTMAK İSTİYORLAR”

Evlerini boşaltmamakta kararlı ve ısrarlı kiracılar, dertlerini gazetecilere de anlattı.  2022 başında kiralarına yüzde 100 zam yapıldığının altını çizen kiracılar özetle şöyle konuştu: “Şimdi bin 600 ile bin 800 lira arasında kira veriyoruz, tadilat bahanesiyle bizi çıkartıp, daireleri 6-7 bin liraya kiraya vermek istiyorlar. Biz ise konuşalım anlaşalım, ne susuz, ne karanlıkta, ne de sokakta kalmayalım istiyoruz. Belirli bir rakamda anlaşacağımıza inanıyoruz.”

‘GELİN KONUŞALIM ANLAŞALIM’

Ev hanımı eşi ve 2 yaşındaki oğluyla apartta ikamet eden restoran aşçısı Beytullah Baş, “Mağduruz. Susuz bırakıldık, karanlıkta kalmakla tehdit ediliyoruz. Başka ev arıyoruz bulamıyoruz. Bulduklarımız da en az 7-8 bin lira kira istiyor.  Mülk sahibinden anlayış, devlet büyüklerimizden de bizlere çare bulmasını bekliyoruz” dedi.

Kiracılar, “sözleşmeniz var mı?” sorusuna ise değişik yanıtlar verdi. Kimi apart sözleşmesi, kimi ise yıllık sözleşmesi bulunduğunu söyledi. Yasin Demiralp, Mart 2022’de biten sözleşmesinin örneğini göstererek, “Mart ayında ne bizi evimizden çıkardılar ne de sözleşmeyi yenilediler. Benim bildiğim,  çıkarılmadıysak sözleşme otomatikman yenilenmiş sayılır” diye konuştu.

Gazetecilerin görüşünü almak istediği mülk sahibi ise açıklama için apart sorumlusu Cemil Yeşilyurt’u yetkilendirdi. Cemil Yeşilyurt, tüm tesisatının tamir ve bakıma ihtiyacı olduğunu kaydettiği binanın tadilatın ardından yeniden turistik tesise dönüştürülerek hizmet vereceğini, kiracıların daha fazla kira geliri için değil bu yüzden çıkarılmak istendiğini söyledi. Yeşilyurt,  sözleşmelerin de boşaltma işlemini haksız gösterecek nitelikte olmadığını kaydetti.  Öte yandan, apart sahibinin de asılan bez pankart için savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Editör: Emlak Zirvesi