Memur-Sen Genel Başkanı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, konut kriziyle ilgili çağrıda bulundu.

Milli Gazete'de yer alan habere göre, Memur-Sen Genel Başkanı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul yaptığı açıklamada konut krizine dikkat çekti.

Memurun konut probleminin çözülmesini isteyen Tonbul, Ukrayna- Rusya Savaşı’nın da etkisiyle, enflasyon kaynaklı ev kiralarının astronomik boyutta artmasının özellikle büyükşehirlerde memurlar için ev bulma sıkıntısı oluşturduğunu ve bu duruma acilen bir çözüm üretilmesi gerektiğini ifade etti.

24 Şubat’ta Rusya-Ukrayna Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte geçen süre zarfında Türkiye’ye yoğun bir Ukrayna’lı akını gerçekleşti.

Birçok büyükşehire yerleşen Ukraynalıların dövizle veya dövize endeksli yüksek tutarda ödeme yapması ev sahipleri için fırsat kapısı oluşturdu.

Bir Konut Kampanyası da Emlak Konut'tan! Bir Konut Kampanyası da Emlak Konut'tan!

Ukraynalıların ev kiraladığı bölgelerde 5-10 kat artan kiralar bölgede kamu hizmeti yürüten ve enflasyon nedeniyle alım gücü her geçen gün eriyen memurları da mağdur etti. 

KİRA DÜZENLEMESİ YENİ SÖZLEŞMELERİ KAPSAMIYOR

Türkiye genelinde artan konut kiralarına karşı düzenlenen ve TBMM’de kabul edilen kira düzenlemesi mevcut kira sözleşmelerinin artış oranını yüzde 25’le sınırlasa da bir eve yeni kiracı olarak girecekler döviz kuruna endeksli fahiş kiralarla karşılaşıyor.

Mevcut kiracılar ise ev sahipleri tarafından evden çıkmaya zorlanıyor. Savaşın fırsata dönüştürüldüğü bir zeminde özellikle sabit gelirliler çaresiz kalmış durumda.

TONBUL: “MEMURDAN ASTRONOMİK KİRALAR TALEP EDİLİYOR”

Memur-Sen Genel Başkanı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi şehirlerin konut sıkıntısında öne çıktığını kaydederek, “En çok tercih ettiği şehir olan Antalya’da ise durum diğer şehirlere göre çok daha kötü. Kiralar ortalama 12 - 18 Bin lira arasında değişiyor. Konum merkezileştikçe kiralar 20 Bin lirayı da geçiyor.

Antalya gibi bir şehirde birçok kamu kurumu şehir merkezinde, merkezi bir kenara bırakalım, merkezden uzakta bile olsa 12 Bin lira kirayı hangi memur hangi maaşıyla verebilir?

Mevcut durumda fahiş konut satış ve kira artışlarının yaşandığı bölgelerde barınma imkanı ekonomik açıdan imkansızlaşan memurlar haklı olarak başka illere tayin talep etmeye başlıyor” dedi.

“SATILIK VEYA KİLALIK EV BULUNMUYOR”

Çağrıda bulunan Tonbul, şu ifadeleri kullandı:

“On binlerce memurun ikamet ettiği, satılık veya kiralık ev bulamadığı, bulsa da karşılayamadığı Antalya özelinde yaşanan bu durumun;

Türkiye genelinde birçok şehirde halihazırda yetersiz kalan lojman sayısının artırılması ve yaygınlaştırılması, bu süre zarfında kamu görevlilerinin alım güçlerinin artırılması ve kira yardımı gibi hızlı çözümlerle ne kadar süreceği kestirilemeyen bu durumun memurlar üzerindeki ezici ağırlığı hafifletilmesi gerekmekte.

Aksi durumda yakın zamanda ‘bölgede personel tutamama’ konusu kamu için kritik bir sorun haline dönüşecek.”