Merkezi ısıtma sistemiyle ısınan 88 daireli bir sitede oturuyorum. Dairelerin 17 tanesi sisteme dahil değil. Yani bunlarda petek yok ve sistemle şebeke bağlantısı mevcut değil.

Yöneticiyle bu durumu konuşup o dairelerin de sisteme dahil edilmesi gerektiğini, yönetmeliğe aykırı davranıldığını söylüyorum.

Yönetici, söz konusu dairelerden ortak kullanım alanları giderlerinin yüzde 30’unu tahsil ettiklerini söylüyor. Ben de ya tüm daireleri sisteme dahil ettirirsin ya da sistePmi hepten kapatırsın diyorum. Böyle bir sistem dışı daire olabilir mi? 

Okuyucum haklı olarak bu 17 dairenin durumunun netleşmesini istiyor. Merkezi sistemden ayrı tutulan ve içerisinde radyatör bulunmayan daireler, nasıl sistem dışı kalmış buna bakılacak.

Bunun için de incelenecek yer siteye ait tasdikli proje. Burada söz konusu 17 daire, sisteme dahil görünüyorsa bunlar ortak yakıt giderine dahil edilecek.

Depozitonun Değer Kaybı Nasıl Telafi Edilir? Depozitonun Değer Kaybı Nasıl Telafi Edilir?

Yani ‘biz sistem dışı kaldık para ödemeyeceğiz’ denilemez. Hatta bu yolla giderlerini azaltmayı tasarlayanlar daha da zararlı çıkar.

Zira kendi imkanları ile mutlaka ısınacaklardır ve buna ait bir masrafları olacaktır. Buna ilaveten de ortak ısınma giderinden hisselerine düşeni verecekler ve iki defa ısınma bedeli ödeyeceklerdir.

Ancak tasdikli projeye bakıldığında herhangi bir nedenle bu 17 bağımsız bölüm, ısınma sistemi dışında bırakılmış ise evet o zaman ortak ısınma giderine katılmayacaklardır ama bu ihtimal pek mantıklı gelmiyor.

Editör: Emlak Zirvesi