Rami Kütüphanesi’ne İlk Günden Yoğun İlgi Rami Kütüphanesi’ne İlk Günden Yoğun İlgi

Mimari, tasarım ve yapı sektörünü analizlerle değerlendiren Milliyet Mimarlık dergisi, Türkiye ve dünyadan örneklerle mimarlık alanındaki gelişmeleri okuyucularına aktarmayı sürdürüyor. Kapak sayfası; Bodrum’un Hebil Koyu’nda GEOMIM tarafından tasarlanan, körfez deneyimini güçlendiren, kent kimliğinin ölçek ve yekpare ifadesi ile doğa ve yarı açık ilişkilerle bezenmiş yapılardan oluşan CAJA by Maxx Royal oteline yer veriyor.

Mimarlık dergisinin 27. sayısında Kontra tarafından yenilikçi ve inovatif bir vizyon ile tasarlanan, sergi ve etkinlik merkezi bölümleriyle sosyal bir mekan olarak kurgulanmış Denizbank Galeri mercek altına alınıyor. Dünyadan sayfalarında ise BIG ve Carlo Ratti Associati imzalı, Singapur’un dikey şehircilik anlayışını sürdüren 280 metre yüksekliğinde bir vaha niteliğindeki CapitaSpring aktarılıyor. Tasarımlarda abartının ve ticarileşmenin arttığı bir çağda modern minimalist mimari dili ile ifade özgürlüğü arasında dengeyi sağlamayı başararak varolan ve  devam ettirdiği çizgisiyle Pritzker Ödülü’ne layık görülen İngiliz Mimar David A. Chipperfield’i ve yapılarını bu sayıdaki Retrospektif bölümünde bulunuyor. Mimaride sıklıkla kullanılan “metonim” kavramını odağına alan Makale sayfaları ve Suha Özkan’ın “Doğal Afetler Üzerine Düşünceler” başlıklı yazısı da ilerleyen sayfalarda okuyucuyla buluşuyor.

Depremden etkilenenleri buluşturarak ortak paylaşıma olanak sağlayan geçici bir topluluk merkezini hayata geçirmeyi hedefleyen Herkes İçin Mimarlık Derneği, bölgedeki farklı kolektiflerle iş birliği ile yürüttükleri çalışmaların yanı sıra toplumsal angajmanlı ve demokratik mimarlığın geleceği hakkında görüşlerini de yeni sayıda paylaşıyor.

30 Nisan Pazar günü Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden ücretsiz olarak ulaşılabilecek Milliyet Mimarlık dergisine, Getir, Trendyol, Shopier, Turkcell Dergilik ve dijital platformlarda erişilebiliyor.

Editör: Emlak Zirvesi