Dünyada Kat Karşılığı Denilen Bir Sistem Yok!

Gayrimenkulün dijitalleşmesi, web tapu, ve tapu işlem süreçleri ve bankacılıkta dünyanın en iyileri arasında olduğumuzu söyleyen Müjdat Güler:

Regülasyon olmadığı için bitmemiş zilliyetlik hükmündeki gayrimenkule, kat irtifakına tapu gözüyle bakıyor ve işlem yapılıyor. Bu yüzden data hesabı doğru sonuç vermiyor.

Kale Kilit’ten Yeni Mobil Uygulama Kale Kilit’ten Yeni Mobil Uygulama

Kat karşılığı dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunu değişmesi lazım. Bir milyona yakın mağdur var; bunun sebebi, kat karşılığından doğan sözleşmelerle yapılan konutlarda eğer müteahhit şartlara uymamışsa arsa sahibi projeye hakim oluyor, o projeden konut alanlar da hepsi mağdur oluyor. ” bilgisini paylaştı.

Gayrimenkulün menkulleşmesinde GYO Modeli Önemli ama Türkiye’de GYO’lar Para Vermiyor!

Gayrimenkul sektörünün dünya ölçeğinde bir seviyeye ulaşması ve Türk ekonomisine katkı sağlayabilmesi için menkulleşmeye sürekli vurgu yapan Müjdat Güler, GYO ve GYF modellerini sürekli ön plana çıkararak anlatıyor.

GYO’ların önemine vurgu yaparken, Türkiye’deki GYO’ların topladıkları paraya karşılık kâr vermediklerini söyleyen Güler, bunun da vatandaşı borsada gayrimenkule yatırım yapmak yerine fiziksel gayrimenkulü yatırım aracı olarak görmesine ve yatırım yapmasına sebep olduğunu belirtti.

Editör: Emlak Zirvesi