Sabah'ta yer alan habere göre, herhangi bir gayrimenkulü satın almaya karar verdikten sonra söz konusu mülk ile ilgili detaylı bir araştırma yapmanız gerekir.

Yapacağınız araştırmaya tapu parsel sorgulama işlemi ile başlayabilirsiniz.

Yapacağınız sorgulama ile talip olduğunuz gayrimenkulün resmi kayıtlarla arasında bir tezat olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ada parsel sorgulama işlemi günümüzde en güvenilir ve geçerli olan sistemdir.

Ada Parsel Sorgulama Nereden Yapılır?

Ada parsel sorgulama, taşınmazın konumu ve resmi kayıtlarda ne şekilde yer aldığı ile ilgili size ihtiyacınız olan bilgiyi verecektir. Her tapunun üzerinde gayrimenkule ait bir ada parsel numarası vardır.

Bu numara, gayrimenkulün hangi konumda olduğunu hassas bir şekilde gösterir. Milimetrik hata payı ile hazırlanmış olan bu sistem, farklı bir konumda olan gayrimenkulün satın alınmasını imkânsız kılar.

Tapu Kadastro Parsel Sorgulama TAKBİS

TAKBİS, Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminin kısaltmasıdır. Ada parsel sorgulama işlemini e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Tüm ada parsel sorgulama sistemleri TAKBİS ile senkronize şekilde çalışır.

Ada parsel sorgulama ile ilgili kullanacağınız çok sayıda sistem vardır. Bu sistemler arasında en pratik olan mekanizma, ada parsel sorgulaması kapsamında geliştirilmiş olan uygulamalardır.

Ev Sahibi Yüzde 25'ten Yüksek Kira Artışı Yapabilir mi? Ev Sahibi Yüzde 25'ten Yüksek Kira Artışı Yapabilir mi?

Android ya da IOS sistemine uygun şekilde hazırlanan bu uygulamalar ile ilgili konumun hangi ada parsele ait olduğunu ya da ilgili ada parselin nerede olduğunu bulabilirsiniz. Uygulama mağazalarını kullanarak söz konusu programları indirebilirsiniz.

Ada parsel sorgulama işlemi günümüzün modern işlemlerinden biridir. Talip olacağınız gayrimenkulün hangi ada parsel üzerinde olduğunu bilmeniz, içiniz rahat şekilde alım-satım yapmanızı sağlayacaktır.

E-devlet sistemi üzerinden de yapacağınız bu sorgulama ile ada parsel ile ilgili pratik şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşlemi e-Devlet üzerinden gerçekleştirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz;

E-Devlet Tapu Parsel Sorgulama Ekranı İçin Tıklayınız

Editör: Emlak Zirvesi