Ekonomist'te yer alan habere göre, Bankacılık Kalkınma Enstitüsü’nden Yulia Makarenko, şubat-mart döneminde 70 bin bilişimcinin Rusya’dan ayrıldığını, nisanda bunlara 100 bin uzmanın daha eklenmesinin beklendiğini söyledi.

Makarenko’ya göre IT sektöründe yurtdışından konut alma konusunda önemli bir talep var.

Arealis LLC’nin finans direktörü Maria Zhukova, Rusların Dubai’de gayrimenkul talebindeki artışın yüzde 30 - 40 olduğunu hesapladı. 

Türkiye’de bu rakamların daha da yüksek olduğunu söyledi. Zhukova, Türkiye’de emlak fiyatlarının Dubai’den daha cazip olduğunu söylüyor.

Türkiye'ye İlgi Yüzde 250 Arttı

Rusya Sotheby’s International Realty Başkan Yardımcısı Elena Marinicheva, “Tahminlerimize göre Gürcistan’a olan ilgi aylık yüzde 10, Dubai ve Tayland’da yüzde 60 - 70 ve Türkiye’de yaklaşık yüzde 250 arttı. 

Bunun nedeni, AB ülkelerine gayrimenkul alımı ve para transferlerinin çok daha karmaşık hale gelmesi ve Rusların daha erişilebilir pazarlara odaklanması.” diyor.

Emlak ajansı Antaria Real Estate’in kurucusu Marina Popovidu, jeopolitik faktörlerin yanı sıra anti-pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının da talebi etkilediğini söylüyor.

“Ayrıca, ilkbaharda tatil beldesi gayrimenkulleri her zaman alıcılar için özel bir ilgi alanıdır” diye açıklıyor.

Popovidu, sadece gayrimenkul almakla kalmayıp, aksine mal varlığı için alıcı arayan Rusların sayısının da arttığına dikkat çekiyor. 

Yapı Sektörü Konut Üretemeyecek Hale Geldi Yapı Sektörü Konut Üretemeyecek Hale Geldi

“Örneğin, bir ayda yaklaşık on kişi bizimle iletişime geçti – bu normalden çok daha fazla” diyor.

IPG.Estate’in ortağı, araştırma ve danışmanlık başkanı Valery Trushin, aynı zamanda Rusların Avrupa ülkelerinde gayrimenkul satın almaya olan ilgisindeki düşüşe dikkat çekiyor.

Bunun nedeni döviz kurları, artan fiyatlar, işlemlerin yürütülmesiyle ilgili zorluklar ve jeopolitik bağlamında Rusya Federasyonu vatandaşları için ağırlaştırıcı koşullar” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi