TÜRKÇİMENTO üyelerinin toplam yüzde 71 kapasite kullanım oranıyla ürettiği çimentonun yüzde 77,5’i iç piyasada tüketilirken, iç satışlar 4,6 milyon ton artış gösterdi. Üretimdeki artış, iç piyasa talebi kaynaklı oldu, sektörün toplam ihracatı ise düştü.  

Çimento sektörünün çatı birliği TÜRKÇİMENTO, 2021 yılına ilişkin üretim ve satış rakamlarını açıkladı. Sektörün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılındaki çimento üretimi geçen yıla göre yüzde 9,2 oranında artışla 78,9 milyon tona ulaşırken, iç satışları ise yüzde 8,2 yükselerek 60,2 milyon tona çıktı. Geçen yıl üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 22,5’i ihracata konu oldu. 

2021 yılına ilişkin sektörün verilerini açıklayan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Çimento sektörü olarak, yaklaşık yüzde 23 büyüme yaşadığımız 2020 yılından sonra faaliyetlerimizi 2021 yılında zorlu koşullar altında sürdürdük.

Sektörün daralma yaşadığı 2018, 2019 yılları ve 2020 yılının ilk yarısında ertelenmiş olan talep, uygun piyasa koşullarının da etkisiyle devreye girerek hem 2020 yılı ikinci yarısı hem de 2021 yılında büyüme yaşanmasına katkı sağladı” değerlendirmesini yaptı. 

Yücelik, 2021 yılına ait son verileri ise şöyle özetledi:

 Sektörün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılında çimento üretimi geçen yıla oranla yüzde 9,2’lik artışla 78,9 milyon tona çıkarken, iç satışlar yüzde 8,2’lik artışla 60,2 milyon tonu buldu. 

Doğu Anadolu Bölgesi dışındaki tüm bölgelerde iç satışlarda artış görüldü. 

TÜRKÇİMENTO üyelerinin toplam yüzde 71 kapasite kullanım oranıyla ürettiği çimentonun yüzde 77,5’i iç piyasada tüketilirken, iç satışlar 4,6 milyon ton artış gösterdi. Üretimdeki artış, iç piyasa talebi kaynaklı oldu, sektörün toplam ihracatı ise düştü.  

Çimento sektörünün toplam ihracat miktarı yüzde 1,9 oranında düşüşle 30,8 milyon ton olarak gerçekleşti. Söz konusu ihracatın 18,3 milyon tonu çimento, 12,5 milyon tonu klinkerden oluştu.

2021 yılında çimento sektörünün toplam ihracatı değer bazında yüzde 12,7 oranında artarak 1 milyar 256 milyon dolara çıktı. Çimento sektörünün toplam ihracat miktarı ise yüzde 1,9 oranında düşüşle 30,8 milyon ton olarak gerçekleşti.

Bu veriler ışığında Türkiye, 2021 yılında Dünyanın ikinci en büyük çimento ihracatçısı konumunu devam ettirdi. 100’ün üzerinde ülkeye gerçekleştirilen ihracatta en önemli pazarlarımız; ABD, İsrail, Fildişi Sahili ve Gana oldu.

TÜRKÇİMENTO üyesi olmayan fabrikaların tahmini verileriyle birlikte, 2020 yılında yaklaşık 59,2 milyon ton olan iç pazar tüketimi, 2021 yılında yüzde 5,9 artışla 62,7 milyon tona çıktı. 

Isı Yalıtımı Sayesinde Yazın Klimanız daha Az Çalışsın Elektrik Faturalarınız Düşsün! Isı Yalıtımı Sayesinde Yazın Klimanız daha Az Çalışsın Elektrik Faturalarınız Düşsün!

RUSYA-UKRAYNA KRİZİNİN ETKİLERİNİ ÇOK AĞIR VE HIZLI GÖRÜYORUZ

Pandemiyle başlayan süreçte özellikle enerji maliyetlerinde yaşanan artışlarla sektörün 2021 yılında zor günler yaşadığını vurgulayan Fatih Yücelik, çimento sektörü olarak Rusya-Ukrayna krizinin etkilerini çok ağır ve hızlı şekilde görmeye başladıklarını söyledi. Yücelik, “Rusya Ukrayna krizi konusunda geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş’la yaptığımız toplantı, oldukça verimli ve yapıcı bir atmosferde geçti.

Önümüzdeki dönemde bu krizin devam etmesi durumunda bile Sayın Bakanın çözüm odaklı yaklaşımı, toplantı süresince verdiği talimatlar ve alınacak önlemlere ilişkin açıklamaları sektörümüzü oldukça umutlandırdı.

Gündeme getirilen sorunlara ilişkin tedbirlerin alınmasına yönelik koordinasyonu Ticaret Bakanlığı üstlendi. Bu konuda gündem takibimiz devam ediyor. Sayın Bakanın verdiği talimatlar sayesinde bu krizin atlatılacağı konusunda sektör olarak umudumuzu koruyoruz.” açıklamasında bulundu.

2022 YILINA İLİŞKİN BEKLENTİLER 

 Fatih Yücelik, sektörün 2022 yılına ilişkin beklentilerini şöyle aktardı:

“2023 yılının seçim öncesi belirsizliklerin ve pandeminin etkisinin azaldığı bir dönemin başlangıcı olması ve yeni yatırımlarının 2022 yılının ikinci yarısından itibaren başlayacağı varsayımı, iç satışlarımızın artışı konusunda bize umut veriyor.

2022 yılında, ekonomik büyüme hedefine paralel olarak sektörümüzde yüzde 4 oranında bir büyüme öngörüyoruz. Sektörün bu büyümeye rağmen, daralmaya başladığı 2017 sonundaki 75 milyon ton iç satış seviyesine gelmesini maalesef beklemiyoruz.”

Editör: Emlak Zirvesi