TGRT Haber'de yer alan habere göre, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), geçtiğimiz yılın verilerine göre hazırlanan "Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu"nu açıkladı.

Buna göre Türkiye, inşaat malzemeleri ihracatında 4 sıra birden yükselerek dünya 5'incisi oldu. İhracatın en tepesindeki ülke ise Çin olurken toplam 253,6 milyar dolarlık bir paya sahip oldu.

Müteahhitler Kamudan Ek Ödeme İstedi Müteahhitler Kamudan Ek Ödeme İstedi

Türkiye, 2021'de önceki yıla göre yüzde 21,7 büyüme kaydederek 1 trilyon 79,4 milyar dolara çıkan dünya inşaat malzemeleri ihracatında 30,83 milyar dolarlık pay aldı. Böylece, dünya inşaat malzemeleri ihracatındaki payı yüzde 2,86'ye yükselmiş oldu.

Türkiye ise geçtiğimiz yıl ihracatını yüzde 19,6 oranında artırırken en yüksek ihracat yaptığı ülkelerin başında İsrail geldi. Onu ise ABD ve İngiltere izledi.

İnşaat malzemeleri ithalatı ise yüzde 22,2 artarak 8,6 milyar dolara yükselirken ithalatın en çok gerçekleştirildiği ülkeler Çin, Almanya ve İtalya oldu.

İnşaat malzemeleri ihracatında kilogram başına düşen birim fiyat 0,35 dolardan 0,48 dolara yükseldi. İthalat birim fiyatı ise 2,84 dolar oldu.

SALGINDAN SONRA RUS-UKRAYNA SAVAŞI ETKİSİ

Raporda, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu'nun ifadelerine de yer verildi. Küçükoğlu, koronavirüs salgınından sonra hızla toparlanan dünya ekonomisinin Rusya-Ukrayna savaşının bozucu etkilerine maruz kalındığını ifade etti.

Geçen yıla ilişkin verileri iyi analiz ederek fırsatları değerlendirebileceklerini kaydeden Küçükoğlu, "Rekabet gücümüzü artırmaya yönelik orta-uzun vadeli stratejilerimizi oluştururken doğru verilere sahip olmamız büyük önem taşıyor" ifadesini kullandı.

Editör: Emlak Zirvesi