Hürriyet'te yer alan habere göre, depo yatırımlarının Türkiye için yakın dönemde daha da önem kazanacağını söyleyen Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “Başta depo yatırımları olmak üzere lojistiğe yönelik yatırımlarda risk düşük ve getirisi de yüksek. Avrupa’da Polonya örneği var. Polonya Avrupa’nın Lojistik üssü oldu. Bu alanda ciddi potansiyel var.

Bunu en iyi şekilde değerlendirebilirsek önemli bir noktaya gelebiliriz. Bugün Türkiye’ye Uzakdoğulu firmalar lojistik yatırımı yapmaya çalışıyor. Biz de hem Türkiye’de hem de yurtdışında bu tarz yatırımlar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye konumu itibarıyla lojistik sektöründe bir sıçrama yapabilir” şeklinde konuştu.

YENİ MODELLER KULLANILSIN

Oluşturulacak mortgage benzeri kredilerin toplumun ihtiyaçları doğrultusunda konut sektörünü teşvik edebileceğini söyleyen Ahmet Akbalık, “Belli bölgelere yapılan konutlarda kredi faiz oranı düşürülebilir. Güneş panelleri, su tutucular gibi yeşil dönüşüm adımları olmak üzere sürdürülebilirlik alanındaki teknolojiler kullanıldığında bu oran daha da cazip hale getirilebilir, bu sayede sektör ihtiyaçlar doğrultusunda büyür” dedi.

Isı Yalıtımı Sayesinde Yazın Klimanız daha Az Çalışsın Elektrik Faturalarınız Düşsün! Isı Yalıtımı Sayesinde Yazın Klimanız daha Az Çalışsın Elektrik Faturalarınız Düşsün!

ENFLASYONU YÜKSELTİYOR

Konut satışlarında krediye ulaşımda yaşanan problemler ve uygulanan TÜFE rakamları nedeniyle konut üreticilerinin farklı finansman modelleri ile satış yaptığını belirten Akbalık, “Konut tarafında arz talep dengesi bozuldu. Maliyet tamamen gayrimenkulcülerin üzerine kaldı. Üretici 10 birime satacağı konutu oluşturduğu finansman modeliyle satmak zorunda kalıyor.

Vadeli satış nedeniyle oluşan paranın maliyetini de ekleyerek 14 birime satıyor ve değeri 10 birim olan konut tapuya 14 olarak yazılıyor ve bu enflasyon rakamlarına yansıyor” ifadelerini kullandı.

Editör: Emlak Zirvesi