Konut satın almak isteyenler sahte emlakçıların hedefinde. Normal değerinin çok altındaki ilanlarla vatandaşı dolandırıyorlar. Peki, bu tuzağa düşmemek için ne yapılmalı?

Kapora Alıp Ortadan Kayboluyorlar

CNN Türk'te yer alan habere göre, rayiç bedelinin çok altında ilanlarla tuzağa düşürüyorlar, kapora alıp ortadan kayboluyorlar.

TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, "Kendilerine çok talep olduğunu, eğer burayı kaçırmak istemiyorlarsa öncelik için kapora vermeleri gerektiğini söylüyorlar. kapora verilince de telefona cevap verilmiyor" dedi.

Ev Sahibi ve Emlakçının Doğruluğu Teyit Edilmeli

Bir diğer yöntem ise alıcıya farklı konum veriliyor ya da "İstediğiniz daire satıldı, size başka daire gösterelim" deniyor. İlanda daire olarak gösterip arsa satmaya çalışanlar bile var.

Uzmanlar çok düşük verilen satılık ve kiralık ilanları konusunda vatandaşları uyarıyor. Hakan Akdoğan, "Bölgede rayiçlerin altında gördükleri her fiyatı doğru zannetmesinler.

Sosyal Konut Hakkında 10 Doğru 10 Yanlış! Sosyal Konut Hakkında 10 Doğru 10 Yanlış!

Kesinlikle araştırma yapsınlar. Gerçekten o kişi mülkün sahibi mi tapu bilgilerine ulaşabilirler veya muhatabıyla görüşmeden kesinlikle kaparo göndermesinler" diye konuştu.